Artykuły

10 kroków do zwalczenia lenistwa. Jak przestać odkładać wszystko na później?

Termin oddania projektu coraz bliżej, a jedyne co udało ci się zrobić to spis treści? Zamiast zacząć pracować, zaczynasz przeglądać swoją skrzynkę pocztową lub przeglądać memy w internecie? Wstajesz później, obiecując sobie, że dodatkowe godziny odrobisz wieczorem albo w weekend? Ciągłe odkładanie spraw na później, na bliżej nieokreśloną godzinę to coś, z czym masz ogromny problemem? Jeśli co wieczór kładziesz się do łóżka i masz wyrzuty sumienia, że nie udało ci się zrobić wszystkiego, co było zaplanowane na dany dzień?

Na szczęście, istnieje kilka sposobów dzięki którym wygrasz z lenistwem i z odwlekaniem każdego działania na później. Im szybciej zaczniesz zmieniać swoje podejście do obowiązków, tym szybciej nauczysz się rozgraniczać i bardziej doceniać czas pracy i czas odpoczynku. Te 10 kroków pomoże ci pokonać lenistwo raz na zawsze.

Krok 1. Duże projekty dziel na kilka mniejszych

Niezależnie od tego, ile masz do zrobienia, podzielenie tego na mniejsze części pomoże ci sprawniej wykonać wszystkie zadania niezbędne do osiągnięcia danego celu. Jeśli często przerywasz pracę, bo wydaje ci się, że ilość obowiązków cię przerasta, a i tak nie starczy ci na wszystko czasu, ten krok jest po prostu obowiązkowy do wprowadzenia dla codziennych spraw. Zamiast myśleć o projekcie jako o całości, myśl o jego częściach pojedynczo i wykonuj wszystko zadaniowo.

Krok 2. Zmień miejsce, w którym pracujesz

Otoczenie ma ogromny wpływ na naszą wydajność i produktywność. Drobne zmiany nie są drogie, a mogą naprawdę wpłynąć na komfort pracy, dlatego jeśli czujesz, że efekt pierwszej zmiany przestał działać, dodaj do swojego miejsca pracy coś nowego (lub usuń coś starego). Miejsce pracy nie powinno wyglądać jak sypialnia. Jeśli nie masz możliwości wydzielenia osobnego pomieszczenia, przynajmniej wydziel w pokoju specjalny kąt, który będzie kojarzył się tylko z pracą.

Krok 3. Dodaj dodatkowe terminy

Jeden deadline nie jest dla ciebie wystarczający i masz wrażenie, że nie wyrabiasz się z pracą? Kiedy już podzielisz zadanie na kilka mniejszych części, możesz do każdej z nich przypisać inny termin końcowy. Pamiętaj, by terminy były realne do osiągnięcia.

Krok 4. Usuń tzw. rozpraszacze

Rozpraszaczem w miejscu pracy może być tak naprawdę wszystko, szczególnie jeśli pracujesz na komputerze z dostępem do internetu. Usuń z zakładek wszystkie ulubione strony, schowaj foldery ze zdjęciami z wakacji, wyłącz media społecznościowe i wycisz telefon. Staraj się pozbyć z zasięgu wzroku wszystkiego, co odciąga cię od wykonywania obowiązków.

Krok 5. Dziel się pracą z innymi

Jeśli masz taką możliwość, dziel się pracą z innymi. Dzięki temu razem ze współpracownikiem będziecie mogli się wzajemnie kontrolować i motywować. Nawet jeśli nie możesz rozłożyć jednego projektu na dwie osoby, po prostu postaraj się zawsze mieć blisko siebie kogoś, z kim możesz porozmawiać o swoich celach i o sposobach ich realizacji.

Krok 6. Mów innym o swoich celach

Dzieląc się swoimi marzeniami i planami z innymi ludźmi, masz większe szanse, że ostatecznie uda ci się je zrealizować. Przy każdej okazji ludzie prawdopodobnie będą cię pytać o postęp swoich prac, a ty nie chcąc źle wypaść, będziesz w pracy dawał z siebie wszystko, żeby nie tylko osiągnąć wyznaczony cel, ale też by ten cel przyniósł ci jak najwięcej korzyści, którymi będziesz mógł się pochwalić.

Krok 7. Przestań ciągle na coś czekać

Nie ma idealnego momentu na rozpoczęcie działania, tak samo jak nie ma złego. Jeśli stale będziesz czekać na lepszą okazję i lepsze warunki, prawdopodobnie nigdy nie osiągniesz sukcesu. Zacznij żyć tu i teraz!

Krok 8. Znajdź kogoś z doświadczeniem

O wiele łatwiej pracuje się, kiedy wiesz, że kiedyś komuś udało się już osiągnąć cele podobne do twoich. Wymiana doświadczeń to świetny sposób na podniesienie swojej motywacji.

Krok 9. Nie siedź bezczynnie

Staraj się znaleźć sobie jakieś zajęcie, nawet jeśli w danym momencie nie masz nic konkretnego do zrobienia, jednak czas, na jaki przypada twoja bezczynność to czas pracy. Może możesz ulepszyć coś, co zrobiłeś dzień wcześniej albo zastanowić się nad sposobami rozwoju siebie lub swojego biznesu?

Krok 10. Zastanów się, po co to wszystko robisz

Czy twoja praca daje ci satysfakcje? Czy twój cel jest dla ciebie naprawdę ważny? Odpowiedź na te pytania może być jedną z ważniejszych w twoim życiu. Jeśli nie czujesz sensu w tym, co robisz na co dzień, nie ma co się dziwić, że odwlekasz wykonywanie swoich obowiązków i praca jest dla ciebie tak mało ważna. Masz plany i marzenia, które możesz osiągnąć tylko dzięki wysiłkowi i poświęceniu? Weź się w garść i przestań ze wszystkim zwlekać!

2 komentarze
 1. Andrzej Jankowski

  Dobre !!! To mój Największy Ból !!!!!!!!!! 🙁
  Zbieram się … Do Dzieła 🙂

  Odpowiedz
 2. Agnieszka Andrzejuk

  Praca nad sobą przede wszystkim to podstawa. Silne dlaczego po co to robię daje Powera do działania

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend