Artykuły

12 kroków do sukcesu, czyli od ziarna do drzewa

Istnieje kilka uniwersalnych modeli, z których może skorzystać człowiek, który za cel stawia sobie osiągniecie sukcesu. Są one niezależne branży, w jakiej są podejmowane działania. Regularność i konsekwencja jest równie ważna jak w przypadku treningów sportowych czy diety, gdzie ustalone są konkretne reguły.

1. Stopniowanie celów, czyli od ziarna do drzewa

Podobnie jak z ziarna, odpowiednio zasadzonego, nawożonego i podlewanego, we właściwym czasie wyrośnie drzewo, tak samo w przypadku odpowiedniej pracy nad danym celem gwarancja sukcesu jest większa. Należy więc stopniować cele i każdy kolejny stawiać o stopień wyżej od już osiągniętego. Cytując Timothy’ego A. Judge i Jonha D. Kammeyer-Mueller’a (On the Value of Aiming High: The Causes and Consequences of Ambition) można stwierdzić, że osoby, które kierują się ambicją w działaniu odnoszą w nauce lepsze wyniki, co przekłada się w przyszłości na osiąganie wyższych zarobków. Także satysfakcja ogólna z poziomu życia jest znacznie większa.

2. Znajdź cel, zacznij iść a droga znajdzie się sama!

Podstawą rozpoczęcia drogi do sukcesu jest postawienie sobie celu, który będzie wyznacznikiem działań. W osiąganiu sukcesu ważne jest, by cele były mierzalne, konkretne i możliwe do realizacji. Stawiając je należy zadać sobie 3 podstawowe pytania:

 • gdzie? (jaką dziedzinę się wybiera);
 • jak? (co będzie wyznacznikiem osiągnięcia efektów);
 • co się zmieni? (jakie będą mierzalne konsekwencje działań).

Badając przyczyny niepowodzeń podczas realizacji postanowień – na przykładzie obietnic noworocznych – badacze Roy F. Baumeister i Todd F. Heatherton w roku 1996 stwierdzili, że są 3 przyczyny takiego stanu rzeczy.

Po pierwsze – ludzie wyznaczają sobie cele ogólne, bez precyzowania, co chcą osiągnąć.

Po drugie – brak umiejętności sprawdzania na bieżąco postępów.

Po trzecie – słabe lub zupełny brak umiejętności do samodzielnego wyboru właściwych do danego celu działań, zwłaszcza w przypadku niepowodzeń na drodze.

3. Sukces tkwi w szczegółach

Sztuka dedukcji – jak już wspomniano – jest niezwykle istotna w procesie osiągania sukcesu. Dzięki wchodzeniu na kolejne stopnie myślenia logicznego zdobywa się coraz więcej informacji, a dzięki tym danym – odpowiednio je wykorzystując – można odnieść większy sukces.

Jak podaje O*NET (Occupational Information Network), czyli Centrum Statystycznego Departamentu Pracy USA, oceniające zawody pod kątem istotności orientacji na szczegóły w każdym z nich (w skali 0 – 100), im wyższy stopień posiadanych informacji, tym wyższe zarobki w danej dziedzinie.

4. Dedukcja i synergia – bratnie dusze w sukcesie

Zarówno myślenie analityczne jak i globalne znacznie pomaga w osiągnięciu sukcesu. Te dwa procesy myślowe powinny przebiegać równolegle i przeplatać się ze sobą w dążeniu do celu. Osoby zwane geniuszami potrafią stworzyć “coś z niczego”. Podobnie jak serialowy Mac Gayver, którego zdolność myślenia synergicznego była mocno rozwinięta – z kilku pozornie nie mających wspólnych cech przedmiotów – potrafił zrobić rzecz, która nie raz ratowała go z poważnych opresji, tak i człowiek sukcesu potrafi znaleźć rozwiązanie w pozornie beznadziejnej sytuacji. Sztukę dedukcji do perfekcji opanowali zaś chociażby detektyw Poirot czy porucznik Colombo, którzy z pozornie nieskładnych poszlak potrafili bezbłędnie wyciągnąć wnioski i odnaleźć sprawcę przestępstwa.

5. Feedback i autofeedback, czyli informacja zwrotna

W przypadku dążenia do sukcesu bardzo ważne jest nie tylko zdanie osób z zewnątrz, które na podstawie obserwacji dają informację zwrotną o postępach lub niepowodzeniach na danym etapie. Równie – a może nawet jeszcze bardziej – istotna jest samoocena kolejnego kroku. Dążenie do idealnego celu jakim jest sukces w danej dziedzinie polega na robieniu “pit-stopu” i przyglądaniu się dotychczasowej drodze oraz wyciąganiu wniosków, na podstawie, których będzie możliwa realizacja kolejnych etapów. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, należy przeprowadzić analizę co jest nie tak i jak sprawić, by wrócić na tory kierujące do sukcesu. Jest to tzw. rama feedbacku – zamykanie kolejnych etapów podsumowaniem.

W dalszym kroku warto także zastosować tzw. ramę zwycięstwa. Ten model bazuje na odrzuceniu schematu wyłącznie myślenia reaktywnego i “osiadania na laurach”. Oczywiście należy doceniać i cieszyć się z już osiągniętych małych celów, ale nie oznacza to, że można przestać patrzeć w przód. Po zatrzymaniu się i analizie trzeba wyciągnąć wnioski pod kątem poprawy i doskonalenia aktualnego stanu. Skupiając się na sytuacji bieżącej trudno osiągnąć sukces, zwłaszcza w świecie ciągłego rozwoju i dynamicznie przebiegających zmian.

6. Myślenie długoterminowe

Działając w aktualnej rzeczywistości i realizując drobne cele, należy mieć ciągle przed oczami ten główny. Patrząc w przyszłość – kilka czy nawet kilkadziesiąt lat naprzód – można zobaczyć, jakie są kolejne wyzwania na drodze. Dzięki temu możliwe jest wcześniejsze przygotowanie na czekające zagrożenia. Nie da się uniknąć wszystkich, ale przynajmniej część z nich można wyeliminować. Warto nauczyć się wizualizacji tego, co będzie za 10, 15, 20 lat, aby wiedzieć, do czego się dąży, a nie tylko skupiać się na życiu z dnia na dzień, choćby aktualnie wydawało się bardzo satysfakcjonujące. Kto wie, co przyniesie jutro?

7. Słyszenie oczami i patrzenie uszami?

Pozorny paradoks takiego działania to nic innego jak zdolność zwana synestezją. Polega ona na doświadczaniu zmysłu przez bodźce właściwe dla innego. Maksymalizacja siły działania mózgu polega na korzystaniu z każdej jego części (w różnym stopniu) i aktywacji nawet rzadko używanych obszarów. Warto więc ćwiczyć ten często zaniedbywany – a jak by nie było najważniejszy – organ, by zwiększyć kreatywność.

8. Ćwiczenia rozciągające mózg, czyli bądź elastyczny!

Mówi się, że jedyną stałą w ludzkim życiu jest zmiana. I to jest fakt. Dynamicznie postępujący rozwój prowadzi do ciągłych przekształceń i konieczności dostosowania się do zmieniającego świata. Bez bycia elastycznym trudno odnaleźć się w tej rzeczywistości. Mózg czuje się zagubiony i nie potrafi zaadoptować do nowych warunków, co powoduje także spadek wydajności w działaniu. Można porównać ten odpowiedzialny za myślenie i inne procesy poznawcze organ do komputera. Od jakości “oprogramowania”, czyli sposobów, w jaki postrzega się świat zależy efektywność i skuteczność działań człowieka. Rozwijanie, czyli “aktualizacja” jest niezwykle istotna, jeśli chce się osiągnąć pożądany sukces!

9. Fokus – tajemnica sukcesu

Sukces polega na posiadaniu umiejętności skupienia się na danym zadania i wyrobienia w sobie odporności “na rozpraszanie się”. Jest to trudna, ale wykonalna dla każdego sztuka. Trzeba włożyć w to pracę – samo nic się nie stanie. Firma nie rozwinie się bez lidera, relacja będzie tkwiła w miejscu, gdy nie będzie rozmów i planowania wspólnej przyszłości, brak szukania nowych umiejętności zatrzyma w miejscu, a może nawet zacznie cofać człowieka.

Nie wystarczy jednak zaplanować, co się chce zrobić. Trzeba działać. A jeśli trudno się skupić czy jest możliwość poprawy koncentracji uwagi? Oczywiście, istnieje wiele sposobów na to. Jednym ze sposobów rozwoju tej umiejętności jest… żucie gumy! Jak potwierdzą naukowcy w ramach badań Cognitive advantages of chewing gum już 15 – 20 minut pomaga skupić się na określonych, krótkoterminowych zadaniach. Ważne jest także miejsce, w którym się pracuje. Wbrew pozorom takie szczegóły jak wyższy ilość bodźców wzrokowych, słuchowych oraz poziom bałaganu mogą obniżać koncentrację uwagi nie tylko u dzieci, ale również u osób dorosłych. Dobre działanie na wzrost skupienia uwagi ma odpowiednia muzyka w czasie pracy (niekoniecznie relaksacyjna, bo może ona przynieść odwrotne rezultaty i rozleniwić pracownika, ale np. rytmy irlandzkie pozwalają lepiej skoncentrować się na danym zadaniu). Podobnie picie napojów z zawartością kofeiny (w niewielkich dawkach) ma krótkotrwałe działanie wzmagające skupienie.

10. Bez pracy nie ma kołaczy?

Oczywistym jest, że systematyczna praca buduje człowieka sukcesu. Dzięki temu ćwiczeniu ulegają umiejętności w danej dziedzinie. To stała zasada, która napędza kolejne trybiki w maszynie dążenia do celu. Są osoby, którym wystarcza to, co mają i nie mają potrzeby przekraczanie siebie. Jednak taka postawa prowadzi do pozostania w miejscu. A warto ruszyć się z miejsca i zobaczyć, jakie nagrody czekają za rogiem, nie tylko bać się czyhających tam niebezpieczeństw.

11. Nauka potęgi kluczem!

Człowiek uczy się przez całe życie a i tak umiera głupi, jak głosi pewien żart. Nie jest to prawdą. Ucząc się nowych umiejętności (nie koniecznie w szkole) rozwija bowiem swój umysł. Tak samo jak mięśnie wzmacniają się dzięki ćwiczeniom i stają bardziej odporne na wzmożony wysiłek i urazy, tak samo mózg (mimo, że nie jest mięśniem) wymaga ćwiczenia, by lepiej funkcjonował. Inne przysłowie mówi, że słabe umysły spotykają w życiu porażki, uczące się trafiają na wyzwania, a silne – na okazje. Potwierdzają to badania naukowców Michigan State University, które pokazują, że w przypadku popełniania błędów pojawiają się dwa sygnały w mózgu. Jeden informuje o tym, że wystąpiła pomyłka, drugi uświadamia o tym fakcie osobę ją popełniającą. Ci, którzy uczą się nie błędach wzmacniają drugi sygnał, nie koncentrując się wyłącznie na pierwszym. Pomaga to wyłapywać pomyłki a także przeciwdziałać potencjalnym. Warto więc uczyć się nie błędach a nie ich unikać.

12. Mission: Possible!

Myślenie geniuszy jest zdeterminowane przez poszukiwanie osobistej misji w świecie. Potrafią przekraczać siebie, własne “Ja”, umieją przejść ponad granicami schematów danych czasów, w jakich żyją. Mają wkład nie tylko w osiągnięcie własnego celu, ale przyczyniają się także do rozwoju całego

Warto zastanowić się nad tym, jaki dorobek człowiek chce pozostawić dla potomnych. Początkiem drogi do sukcesu może być – wydawałoby się zabawa – w czarodzieja, który zmienia świat. Ćwiczenie polega na tym, żeby pomyśleć, co chce się usunąć a co dodać w istniejącym świecie, nie tylko najbliższym otocseniu.

A potem – jeśli jest to dobre dla Ciebie i ludzkości – obierz kurs, rozwiń żagle i płyń po morzach i oceanach na drugi brzeg, którego nazwa to Sukces!

2 komentarze
 1. Łukasz Szecówka

  Dużo przydatnej wiedzy dużo ciekawych informacji po tym artykule zrozumiałem co robiłem źle 🙂

  Odpowiedz
 2. Danuta Szymańska

  Super artykuł 🙂 Polecam 🙂

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend