Artykuły

5 powodów, dla których najczęściej rezygnujemy

Chcesz coś osiągnąć, masz wyznaczone jakieś cele, ale ciągle rezygnujesz? Nie masz pewności, czy rezygnacja w konkretnej sytuacji jest najlepszym wyjściem, ale nie widzisz innego rozwiązania? Poznaj 5 powodów, dla których ludzie najczęściej rezygnują oraz cenne wskazówki, jak wykorzystać te powody do podejmowania rozsądnych i dobrych decyzji.

Brak czasu

To najczęściej pojawiający się powód. Tak naprawdę niewiele osób rzeczywiście ma problem z brakiem czasu – znaczna większość po prostu nie potrafi zaplanować odpowiednio swojego dnia i nie umie określić swoich priorytetów. Jeśli dana rzecz jest dla Ciebie naprawdę ważna, zawsze uda Ci się znaleźć dla niej czas w swoim napiętym grafiku.

Rozwiązanie: Musisz podjąć jakąś decyzję i nie wiesz którą opcję wybrać, a możesz wybrać tylko jedną z nich? Posłuchaj własnej intuicji i zrób to, o czym myślisz od dłuższego czasu, nawet jeśli boisz się ryzyka i druga opcja daje ci większą stabilizację i bezpieczeństwo. Weź życie we własne ręce i wybierz to, na czym naprawdę Ci zależy. Wtedy już na pewno nie będziesz mieć możliwości używania wymówki w postaci braku czasu.

Brak pieniędzy

Ludzie bardzo często opierają decyzje na swoich dostępnych środkach finansowych. Jeśli musisz zrezygnować z czegoś, co nie przynosi Ci korzyści i podjąć się robienia czegoś, co zagwarantuje Ci spokojne życie, nie masz za bardzo wyboru. Ale możesz też przygotować się wcześniej na próbowanie nowych rzeczy, które wymagają konkretnej ilości gotówki.

Rozwiązanie: Przed podjęciem poważnej, życiowej decyzji, np. zmianą pracy lub rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej, zadbaj o to, by mieć jakieś oszczędności, które pozwolą Ci na zrezygnowanie z czegoś, czego nie chcesz robić, dla realizowania się w tym, co kochasz. Bez stabilizacji finansowej będzie Ci bardzo ciężko, dlatego zadbaj o to, by mieć odłożoną gotówkę na wypadek czarnego scenariusza, kiedy twój plan nie wypali. Dzięki temu będziesz czuć się bezpiecznie i nie będziesz musieć się stresować.

Brak postępów

Kiedy robisz coś od dłuższego czasu, ale nie widzisz żadnych efektów włożonego w to wysiłku i czasu, zaczynasz zastanawiać się, co może być nie tak, a w ostateczności rezygnujesz z obranego kierunku. Skoro nie widzisz żadnych pozytywnych zmian i nie odczuwasz satysfakcji, to może Twój pomysł wcale nie był taki dobry, jak Ci się wydawało?

Rozwiązanie: Zamiast rezygnować, postaraj się coś zmienić w swoim działaniu. Czasami naprawdę drobne zmiany są w stanie obrócić sytuację o 180 stopni. Nie bój się sprawdzać i odkrywać nowych rzeczy. Każde nowe doświadczenie i nowa wiedza może się przydać, by ulepszyć to, co robisz.

Brak zaangażowania

Jeśli nie angażujesz się w coś na 100%, nie możesz później oczekiwać, że efekty nie są zadowalające. Rezygnowanie z czegoś tylko dlatego, że nie poświęcasz temu wystarczająco dużo czasu, ale usprawiedliwiasz to sobie tym, że coś po prostu się nie sprawdza, bardzo szybko doprowadzi Cię do sytuacji, w której nie będzie Ci się chciało próbować już niczego nowego.

Oczywiście, nie wszystko trzeba od razu traktować poważnie, ale nie ma sensu poświęcać czasu na coś, co jest tylko chwilowe i na próbę. Nie marnuj czasu na to, czego nie chcesz albo do czego nie masz przekonania, że jest słuszne i przydatne.

Rozwiązanie: Zaangażuj się w każde swoje działanie w maksymalnym stopniu, a dopiero później decyduj, czy coś jest warte kontynuacji czy nie.

Brak umiejętności

Ile razy zdarzyło Ci się zrezygnować z czegoś tylko dlatego, że nie masz wystarczającej wiedzy i umiejętności? Albo po prostu nie chciało Ci się poświęcić na to czasu, żeby zdobyć niezbędne informacje i osiągnąć wyznaczony cel?

Rozwiązanie: Spójrz na siebie sprawiedliwym okiem. Pomyśl, czy jesteś w stanie zdobyć wymagane kwalifikacje i potrzebne umiejętności, czy jest to w Twoim zasięgu, czy tylko oszukujesz siebie, że kiedyś, za jakiś czas, może coś z tego wyjdzie i magicznym sposobem opanujesz całą niezbędną wiedzę. Choć czasem trudno zrezygnować z czegoś, na czym bardzo nam zależało, jeśli w ostatecznym rozrachunku nie przynosi Ci to żadnych korzyści i nie wpływa na Twój rozwój, lepiej jak najszybciej pozbyć się tego ze swojego życia.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend