Artykuły

Co musisz zmienić w sobie, zanim założysz firmę?

Chcesz otworzyć własny biznes, ale zupełnie nie masz o tym pojęcia? Możesz myśleć, że skoro na rynku jest aż tyle przedsiębiorców, to nie ma pewnie w tym nic trudnego. W rzeczywistości jednak, większość z nich prędzej czy później będzie musiała zrezygnować z prowadzenia własnej działalności. Zakładanie firmy nie jest takie łatwe, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. I nie chodzi nawet o to, ile formalności i dokumentów trzeba zebrać, ile spraw urzędowych pozałatwiać, żeby móc w końcu pracować na swoim. Rzecz w tym, żeby nie popełniać błędów, które powodują upadek działalności. Sporo osób nie zdaje sobie sprawy, że to nie kwestia złego pomysłu czy braku klientów, ale ich nastawienia do branży i do obowiązków w ogóle.

Co musisz zmienić w swojej postawie i zachowaniu, zanim otworzysz biznes?

Nie masz określonego planu działania

Jeśli masz problemy z organizacją własnego czasu (nawet czasu wolnego), to nie ma szans, żeby coś w magiczny sposób zmieniło się, kiedy zaczniesz prowadzić własny biznes. Dopóki nie podejdziesz do sprawy poważnie, musisz liczyć się z tym, że w ciągu kilku pierwszych miesięcy Twój biznes upadnie. Zakładanie firmy wiąże się z odpowiedzialnym zarządzaniem własnym czasem. Po co marnować kilka godzin w ciągu dnia? Lepiej wykorzystać je do maksimum i zrobić wszystko tak, żeby jeszcze starczyło czasu na odpoczynek i przyjemności. Dobrym sposobem na jest zapisywanie wszystkiego w formie listy zadań i odhaczanie wykonanych już czynności. To dobry początek, który nauczy Cię działania zgodnie z planem.

Nie wiesz, jakie są Twoje cele

Zakładanie firmy, która nie ma przed sobą żadnych wyznaczonych celów to krok do katastrofy. Jeśli nie nauczysz się stawiać przed sobą wyzwań, nigdy nie uda Ci się niczego osiągnąć. A oprócz umiejętnego stawiana sobie celów, trzeba jeszcze wiedzieć, jak konsekwentnie je realizować. Nie możesz liczyć na szczęście i pomyślne zrządzenie losu, tym bardziej nie w przypadku prowadzenia własnej działalności! W ten sposób możesz tylko narobić sobie długów.

Nie odkładasz nic na czarną godzinę

Bez umiejętności oszczędzania nie masz szans zajść za daleko. Nie chodzi też o to, aby liczyć każdy grosz, ale nauczyć się rozsądnie gospodarować swoimi pieniędzmi. I to jeszcze przed rozpoczęciem działalności! Zakładanie firmy to spore wydatki i spore ryzyko – nikt nie zagwarantuje Ci, że od razu zaczniesz zarabiać tyle, żeby starczyło na wszystkie Twoje wydatki. Warto mieć odłożone jakieś pieniądze, które mogą okazać się pomocne, gdy okaże się, że Twój biznes wymaga jakichś dodatkowych nakładów albo w życiu osobistym będziesz mieć niespodziewane wydatki, których w danym momencie nie będziesz w stanie pokryć ze swoich zarobków. Takie zabezpieczenie na przyszłość jest bardzo ważne i daje Ci po prostu spokój.

Nie umiesz się motywować

Czasami biznesy nie wypalają, bo po prostu prowadzą je osoby leniwe i takie, które same nie potrafią zmotywować się do pracy. Jeśli nie umiesz wyznaczać sobie rytmu pracy i nakładać na siebie obowiązków, a wszystkie plany (które już jakimś cudem uda Ci się spisać) i tak pozostają niezrealizowane, lepiej odpuścić sobie zakładanie firmy. Nie istnieje żaden tajemniczy sposób, który pomoże Ci stale pozostać zmotywowanym – siły musisz poszukać w sobie.

Nie umiesz wyjść poza swoją strefę komfortu

Jeśli nie potrafisz poradzić sobie ze zmianami w życiu, nie lubisz próbować nowych rzeczy i, przede wszystkim, ryzykować, to lepiej nie zakładaj firmy. Większość osób, które zdecydowały się na własny biznes i ciągle bały się podejmować nowych wyzwań, zostało z niczym. Jeśli nie chcesz do nich dołączyć, musisz nauczyć się podejmować decyzje i pamiętać o tym, aby stale iść do przodu. Świat się zmienia i Twój biznes też będzie musiał się zmieniać. Choć nie wszystkie wybory, których dokonasz, będą dobre, musisz nauczyć się wyciągać ze wszystkich lekcje i zrozumieć, że biznes to ryzyko i nie zawsze wszystko będzie poukładane i idealne, tak jak Ty tego chcesz.

3 komentarze
 1. Agnieszka Andrzejuk

  Wyjście ze strefy komfortu i ciągła nauka to podstawa w prowadzeniu biznesu. Samodyscyplina. Praca z kalendarzem to właśnie tu w biznesie się tego nauczyłam. Jeśli masz silną motywację i silne “dlaczego” to jesteś w stanie nauczyć się wszystkiego.

  Odpowiedz
 2. Monika Pociask

  Swietny artykuł, zawarte w nim informacje moga pewnie odstraszyc wiekszosc osob, ale moze to i lepiej, bo zaoszczedzą sobie swoj czas i pieniadze. Tak naprawde wszystko wokoł nas sie zmienia i tylko osoby,ktore umieja sie dostosowac do panujacych warunkow na rynku przetrwaja, wiec moze warto zadac sobie pytanie,czy umiem dostrzegac ciągle zmieniajacy sie rynek oraz czy jestem na otwarty na nowe mozliwosci,Strategie marketingowe 🙂

  Odpowiedz
 3. Andrzej Jankowski

  Jest to pewne. Musisz zrobić osobisty remanent !!!!!!!

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend