Artykuły

Co powstrzymuje cię przed działaniem?

Nieustannie szukasz nowych informacji o tym, jak się rozwijać, co zmienić w swoim życiu, jak osiągnąć sukces. Przeglądasz strony internetowe, obserwujesz blogi, czytasz książki i starasz się czerpać z nich jak najwięcej. Ale co z tego, jeśli nie korzystasz z tej wiedzy w codziennym życiu? Czy sama teoria wystarczy, żeby coś zmienić i dotrzeć do wyznaczonego celu?

Jeśli nadal nie wiesz, dlaczego nic się nie zmienia to odpowiedź jest prosta: ty tak naprawdę nic nie robisz. Samo czytanie i poszerzanie horyzontów nie wystarczy, trzeba jeszcze działać. A to chyba najtrudniejszy krok dla wielu z nas. Wszyscy lubią tkwić w swojej strefie komfortu i stale szukają wymówek, by nie zacząć robić czegoś nowego, nie próbować. To największa przeszkoda w samorozwoju – zastój i strach przed nowym. Wynajdywanie sobie coraz to nowych usprawiedliwień typu: jestem na to za stary/za młody, nie pogodzę tego z pracą na etacie, nie mam w tym żadnego doświadczenia, nie wiem co pomyślą o mnie inni – to wcale nie pomaga. Musisz zmienić to jak najszybciej.

Jakie wymówki powstrzymują cię przed działaniem i jak sobie z nimi poradzić? Poniżej 5 najpopularniejszych przykładów.

Zdrowie

To jedna z najpopularniejszych wymówek, która powstrzymuje przed realizowaniem swoich marzeń i planów. Ludzie boją się kontaktu z innymi, jeśli podejrzewają, że z ich zdrowiem jest coś nie tak lub jeśli mają jakieś nieprzyjemne objawy czy dolegliwości. Czasami nawet zwykły ból głowy jest przyczyną umartwiania się i użalania nad sobą. W większości przypadków to tak naprawdę wygodny sposób na odłożenie decyzji o podjęciu działań na później – bo przecież zdrowie jest w życiu najważniejsze.

Jak sobie radzić? Jeśli nie chorujesz na żadną przewlekłą chorobę, najlepszą metodą będzie po prostu profilaktyka – regularne badania i wizyty u specjalistów pomogą ci się uspokoić. Zyskasz pewność, że wszystko z twoim zdrowiem w porządku i będziesz mógł zacząć realizować postawione sobie zadania. A co, jeśli masz poważne problemy i jesteś obciążony np. cukrzycą? Po prostu przestań o tym myśleć i nie mów o tym innym. Korzystaj z zaleconego leczenia farmakologicznego i nie martw się na zapas, bo to niczego nie zmieni.

Pieniądze

Usprawiedliwianie wszystkiego brakiem odpowiednich środków finansowych to sposób, z którego korzysta bardzo wiele osób. Zastanawiasz się, ile mógłbyś zarobić na innym stanowisku, jakie rzeczy chciałbyś sobie kupić i gdzie pojechać? Ciągle nie masz na nic pieniędzy, więc utkwiłeś w miejscu?

Jak sobie radzić? Przede wszystkim, zamiast rezygnować ze wszystkiego i tylko się dołować, zacznij zastanawiać się, skąd mógłbyś pozyskać niezbędne ci pieniądze. A może tak naprawdę do realizacji swoich planów wcale nie są ci potrzebne, tylko łatwiej jest ci tak myśleć? Może wystarczy zastanowić się nad tym, kto może ci pomóc i czego możesz się nauczyć, żeby kwestia finansowa nie była już dla ciebie blokadą w działaniu.

Wiedza

To wymówka dla ludzi leniwych. Wiedza nie jest czymś, czego nie możesz zdobyć, szczególnie w dobie internetu. Materiałów w sieci jest całe mnóstwo i to na każdy temat, dlatego niezależnie od branży, znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Mówienie wszystkim dookoła nie wiem, nie znam się, nie jestem wystarczająco wykwalifikowaną osobą do niczego cię nie zmotywuje.

Jak sobie radzić? Po prostu zacznij się rozwijać i zdobywać niezbędne informacje, dzięki którym staniesz się ekspertem w danej dziedzinie. Sama chęć podzielenia się zdobytą wiedzą z innymi i satysfakcja przekazywania jej ludziom będzie głównym motorem napędowym. A oprócz tego, zaczniesz zarabiać na tym pieniądze. I kolejna wymówka nie będzie miała racji bytu!

Wiek

Nie ma żadnego ograniczenia wiekowego do wprowadzania w swoim życiu zmian i podejmowania decyzji. Wszystkie ramy, które istnieją tworzymy sobie sami, dlatego nie warto podporządkowywać się temu, co być może mówi większość twojego środowiska. Najważniejsze jest to, na ile sami się czujemy i jaką energię dajemy otoczeniu. Nieważne, czy masz 17 czy 60 lat – w obliczu dobrze wykonanego zadania, kwestia wieku schodzi na dalszy plan.

Czas

Nigdy nie masz na nic czasu? Śpisz po kilka godzin, ale twoja doba nadal jest za krótka? To usprawiedliwienie, które można wykorzystać dla wymigania się od jakiegokolwiek obowiązku. Czas zawsze można znaleźć, trzeba tylko chcieć.

Jak sobie radzić? Spróbuj uporządkować swoje bieżące sprawy i staraj się planować sobie dni, a wszystkie zadania wykonuj krok po kroku. Dzięki temu niczemu nie pominiesz i nie będziesz musiał rezygnować ze swojego rozwoju, bo nagle okaże się, że np. jakiś projekt nie jest jeszcze skończony. Dobrze zorganizowane osoby o wiele szybciej osiągają sukcesy, a przez to, że planują swoje działania – nigdy nie stoją w miejscu.

To tylko podstawowe wymówki, jakie najczęściej słyszy się od ludzi, którzy od dłuższego czasu stoją w miejscu. Wszystko, co powstrzymuje cię od działania siedzi tylko w twojej głowie – tam ma swój początek, tam też może mieć swój koniec. Dlatego im szybciej sobie to uświadomisz, tym szybciej zaczniesz coś zmieniać i się rozwijać.

6 komentarzy
 1. Krystyna Rzewnicka

  Umiejętne wykorzystanie wiedzy w praktyce daje wyniki.

  Odpowiedz
 2. Agnieszka Andrzejuk

  Ja zawsze powtarzam sobie i innym, ze najważniejsze jest działanie. Jeśli jest działanie to wszelki strach czy obawy one umrą śmiercią naturalną. Dzięki działaniu zdobywamy pewność siebie i z dnia na dzień jesteśmy coraz bardziej szczęśliwi bo bliżej swojego celu.

  Odpowiedz
 3. Joanna Pieklik

  A jaka masz wymówkę , by nie wstać rano do toalety ?

  Odpowiedz
 4. Łukasz Szecówka

  Super artykuł wszystko zależy od nas trzeba tylko zacząć działać 🙂

  Odpowiedz
 5. Andrzej Jankowski

  Wygodnictwo? Obawa, wręcz strach ? Brak realnej wizji. Niechęć do zmiany nawyków jest też powodem. Bardzo trudno jest przezwyciężyć, zmienić to w sobie. A co dopiero u innych. Jednak wyznaczenie celu, osobista determinacja wspierana energią grupy , daje 100% efekt.

  Odpowiedz
 6. Ewa Myszka

  Ja choruje ciężko i mam straszna sytuacje życiową,ale pomimo tego zawsze działam.Nie ma że boli.Po narzekam sobie często lecz coś z tym robię.Byl nowotwór nie ms.Padaczka jest ale atakow mniej bo….coś z tym robię.Zawsze. http://www.evamordall.pl

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend