Artykuły

Co robią ludzie sukcesu w piątek po południu?

Na piątkowe popołudnie wielu czeka z utęsknieniem. Koniec pracy i dwa dni odpoczynku to z pewnością przyjemna wizja, jednakże jeżeli chcielibyśmy żyć jak ludzie sukcesu to powinniśmy poświęcić trochę czasu na zrobienie innych rzeczy niż te, które robiliśmy do tej pory. Oto one:

1. Podsumowanie minionego tygodnia – zauważenie wszystkich, nawet małych sukcesów jakie udało nam się osiągnąć wprowadza w dobry nastrój, dodaje energii do działania a także pozytywnie wpływa na samoocenę. O tej zasadzie dobrze wiedzą szefowie zespołów wykorzystujący piątki na spotkania z pracownikami, podczas których omawiają najważniejsze osiągnięcia tygodnia.

2.Ustalają priorytety przyszłego tygodnia – zarówno te dotyczące pracy jak i życia prywatnego. Dzięki priorytetom mają ustalony konkretny cel, a to z kolei daje większą motywację do działania, niż w sytuacji kiedy nie do końca wiemy do czego dążymy lub nasze cele są jedynie długoterminowe.

3. Lista ‘to do’  po ustaleniu priorytetów przychodzi czas na ustalenie reszty rzeczy do zrobienia. Utworzenie listy obowiązków do wykreślania wraz z terminami wykonania pozwala spokojnie cieszyć się weekendem i daje uczucie produktywności oraz spokoju, że ze wszystkim zdążymy. Jednocześnie nie marnujemy poniedziałku na zastanawianie się od czego tak właściwie powinniśmy zacząć pracę.

4. Odnajdują balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Aby nie popaść w pracoholizm, ludzie sukcesu z góry ustalają, kiedy przyjdzie czas na odpoczynek i prywatność. Takie założenia sprawiają też, że praca idzie sprawniej i przyjemninej, bo wiemy, że nie wypełni nam całego dostępnego czasu.

5. Ogarnięcie własnej przestrzeni. Piątkowe popołudnie to odpowiedni moment na oczyszczenie swojej skrzynki mailowej, sprzątniecie biurka i pozbycie się zbędnych papierów. Nie tylko przygotowujemy sobie w ten sposób miejsce pracy na kolejny tydzień, zdaniem specjalistów, ten nawyk ma wręcz zbawienny wpływ- przez fizyczne pozbycie się rzeczy, sprzątamy także chaos w naszych głowach.

6. Przeglądanie kalendarza. Dzięki niemu doskonale wiemy, jakie istotne wydarzenia czekają nas na początku następnego tygodnia. Bez znaczenia czy jest to spotkanie biznesowe czy urodziny córki- lepiej dla wszystkich, abyśmy nie zostali nimi zaskoczeni.

7. Informują o swojej dostępności w weekend. Jeżeli chcą tworzyć ze swoimi współpracownikami udany team, to koniecznie muszą poinformować ich na ile będą dostępni w weekend. To czy będą w stanie odpowiedzieć na maile w weekend czy też dopiero w poniedziałek może okazać się dla nich niezwykle istotne.

8. Dokańczają to, co zaczęli. Oczywiście, że czasem trzeba przenieść niektóre rzeczy na przyszły tydzień lub też skończyć je w weekend. Jednakże, jeżeli jesteśmy w stanie zakończyć coś w piątek- po prostu to zróbmy. Dzięki temu zaczniemy weekend bez ciążących na nas rzeczach koniecznych do zrobienia “na już”.

9. Planują przyjemności na weekend. Jeżeli nie macie czasu, aby zrobić to w ciągu tygodnia, to piątkowe popołudnie jest ostatnim momentem, żeby zaplanować swój weekend. Możecie zaplanować wycieczkę za miasto z rodziną lub wyjazd z przyjaciółmi w jakieś ciekawe miejsce. To ważne, jeżeli nie chcecie obudzić się w niedziele wieczorem z poczuciem, że zmarnowaliście weekend i nawet nie odpoczęliście.

10. Traktują piątkowe wieczory jako nagrodę. Czekają na nie przez cały tydzień, bo wiedzą, że czeka ich wtedy coś miłego. Być może jest to trening ulubionego sportu a może wyjście z ukochaną osobą do ulubionej restauracji. Cokolwiek by to nie było, powinno stawiać grubą kreskę pomiędzy tygodniem pracy a wolnym weekendem.

11. Dziękują współpracownikom za dobrze wykonaną pracę. To nie tylko buduje przyjazne relację w zespole, ale także sprawia, że pracujące z nami osoby czują się doceniane i dzięki temu mają większą motywację do dalszej pracy.

12. Szczerze żegnają się z każdym współpracownikiem. Zakończenie tygodnia w miłej atmosferze to znak, że od poniedziałku zaczynamy kompletnie inny rozdział i nie przenosimy ewentualnych złości czy nieporozumień z zeszłego tygodnia na nowy. To także wyraz szacunku dla współpracowników przez szefów i liderów.

2 komentarze
  1. Joanna Pieklik

    Rady warte wdrożenia w życie 🙂

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend