Artykuły

Czy możesz zostać idealnym przedsiębiorcą?

Podstawą każdej firmy są solidne fundamenty, które zapewnią jej zyski i pomogą się jej rozwijać. Co można określić mianem takich fundamentów? To oczywiście wszystkie osoby, zajmujące się zarządzaniem i organizacją pracy innych ludzi. Przede wszystkim od tego, jakich pracowników zatrudniasz w swoim biznesie, zależy ogólne powodzenie firmy i jej sukces. Czy można jednak mówić o kimś, że jest przedsiębiorcą idealnym? Jak miałaby wyglądać taka osoba, jakie powinna mieć cechy?

Gdyby zapytać grupę ludzi, jak wyobrażają sobie przedsiębiorcę idealnego, prawdopodobnie można byłoby się spotkać z masą różnych odpowiedzi. Każdy miałby inną definicję tego, w czym miałaby przejawiać się ta perfekcja. Dla jednych idealny przedsiębiorca to osoba, która zarabia duże pieniądze, dla innych to ktoś, kto potrafi dbać o pracowników i rozwój firmy. Być może część ludzi odpowiedziałaby, że idealni ludzie nie istnieją. W pewnym sensie to prawda. Można być maksymalnie blisko ideału i cieszyć się z tego, co już udało się osiągnąć, a jednocześnie dążyć do całkowitej perfekcji, której nigdy nie uda się opanować. I nie ma w tym zupełnie nic złego – wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i zawsze będziemy popełniać błędy. Kluczowe jest rozwijanie tych cech, które pomogą zneutralizować skutki tych błędów i doprowadzą Cię na sam szczyt.

Jakie są cechy idealnego przedsiębiorcy?

Warto zaznaczyć, że nikt nie rodzi się w roli idealnego przedsiębiorcy. Być może część osób będzie miała jakieś cechy, które sprawiają, że nadają się na przywódców bardziej niż inni, nie oznacza to jednak, że wszystkich tych cech nie można nabyć. Tak naprawdę prowadzenie biznesu wymaga odpowiedniego podejścia i wyrobienie w sobie nawyku, który z kolei przełoży się na to, jakim człowiekiem jesteś. O co warto zadbać, jeśli chcesz stworzyć swój wizerunek idealnego przedsiębiorcy?

Pamiętaj, że nawet jeśli na drodze do ideału zdarzy Ci się popełnić jakieś błędy, to zamiast się nimi zamartwiać, po prostu wyciągnij z nich dla siebie cenną lekcję na przyszłość. To właśnie pierwsza cecha, którą powinien mieć idealny przedsiębiorca. Umiejętność podejmowania ryzyka i ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny to coś, bez czego nie da się przetrwać na rynku. Nie można ciągle stać w miejscu i oczekiwać, że wszystko rozwiąże się samo albo że przyjdą lepsze czasy. Trzeba umieć podejmować decyzje, nieraz trudne, aby móc cieszyć się później sukcesem i zyskami.

Osoba prowadząca własną działalność powinna być także charyzmatyczna i otwarta na ludzi, szczególnie w procesie pozyskiwania inwestorów lub partnerów w biznesie. To, w jaki sposób rozmawiasz z ludźmi i jak przedstawiasz im swoje pomysły, ma ogromne znaczenie dla całego powodzenia przedsiębiorstwa. Bardzo często inni inwestują swoje pieniądze i czas nie w jeden konkretny projekt, a w człowieka, który wydał im się interesujący i inteligentny.

Idealny przedsiębiorca musi wykazać się także dużą samodyscypliną.

Bez tego biznes nie ma szans na rozwój. Jeśli przedsiębiorca nie jest w stanie zaplanować swojej pracy i narzucić sobie odpowiedniego tempa, w którym uda mu się wykonać na czas wszystkie obowiązki, nie można mówić o sukcesie firmy. Odkładanie wszystkiego na później, niepodejmowanie ważnych decyzji na czas i wykonywania zadań na ostatnią chwilę nigdy się nie sprawdzą. Ktoś, kto nie potrafi zorganizować pracy nawet sobie, nie będzie potrafił zorganizować jej także innym, a ludzie to przecież fundament przedsiębiorstwa. Z tym związana jest jeszcze jedna bardzo ważna umiejętność, którą powinien posiadać idealny przedsiębiorca, a mianowicie – umiejętność zatrudniania odpowiednich ludzi na odpowiednie stanowiska. Co z tego, że ktoś będzie rekrutował kilka nowych osób miesięcznie, jeśli większość z nich po prostu nie poradzi sobie z wykonywaniem swoich obowiązków? Idealny przedsiębiorca musi zwracać uwagę na to, kogo zatrudnia, nie tylko pod kątem wykształcenia czy kompetencji, ale także pod względem indywidualnych cech potencjalnego pracownika. W ten sposób będzie w stanie zbudować solidne podstawy na przyszłość dla swojej firmy.

3 komentarze
 1. Agnieszka Andrzejuk

  Ja zawsze powtarzam najpierw zacznij od siebie a następnie od innych ludzi. Rozwój osobisty, praca nad sobą każdego dnia pozwala Nam stać się najlepszą wersją siebie a co za tym idzie przyciąganie odpowiednich ludzi do Naszego przedsiębiorstwa.

  Odpowiedz
 2. Katarzyna Świerniak

  Na pewno samodyscyplina – bez niej nawet najprostszy cel
  staje się nieosiągalnym marzeniem.

  Odpowiedz
 3. Krystyna Rzewnicka

  Uważam , że godna podkreślenia jest też charyzma i otwartość na innych ludzi, gdyz to w nich powinniśmy zaiwestować swój czas i pieniądze. Od tego jakich pracowników zatrudnimy w swoim biznesie, zależy ogólne powodzenie firmy i jej sukces.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend