Artykuły

Czym są nawyki i jak je skutecznie budować?

Nawyk to nic innego jak czynność, którą wykonujemy automatycznie w wyniku regularnych powtórzeń. Można powiedzieć, że jest to mechaniczny odruch ciała, który wnika do krwi i staje się normą podczas powtarzania. Warto jednak wiedzieć, jak możemy wykorzystać tę właściwość naszego ciała. Nasze wszystkie nawyki mogą być dobre lub złe. Poprzez rozwijanie nawyków, które ułatwiają nam codzienne życie lub poprawiają komfort i organizację dnia, systematycznie dążymy do doskonałości oraz udaje nam się realizować nasze wszystkie cele.

Zwyczaje i praca mózgu

Mózg kocha nasze wszystkie nawyki, jeśli są dobre, oczywiście, i nie przybliżają nas do autodestrukcji, takich jak palenie tytoniu czy ciągłe narzekanie. Jest to całkowicie destrukcyjne działanie. Poprzez rutynowe zachowanie mózg oszczędza dużo energii, przekształcając ją w podświadomy proces. Pozwala to na funkcjonowanie nawyków całkowicie niezależne od naszej pamięci i wiedzy. Dzięki temu, realizując daną, wyuczoną czynność, możemy jednocześnie zająć się inną czynnością. Nawyk staje się po prostu częścią systemu operacyjnego naszego mózgu. Warto go jednak od czasu do czasu przeprogramować, aby nie wpadł w rutynę i nie uodpornił się na pragnienie poprawy i nauki nowych rzeczy. Musimy być czujni i elastyczni. Stopniowo dostarczajmy mózgowi nowych bodźców i nowych nawyków, zmuszając mózg do ciągłej pracy i rozwijania umiejętności. Nie pozwólmy, aby nasze wszystkie nawyki, które zostały już ustalone.

Dlaczego nawyki pomagają?

Rozwijanie nawyków nie tylko sprzyja samodyscyplinie i pomaga w organizacji czasu. To dobry trening dla naszego ciała i ducha. Dzięki temu zyskujemy chwilę dodatkowej przyjemności, a także zaczynamy czuć się dobrze z sobą. Nasze wszystkie nawyki zwiększają nasze poczucie szczęścia i zwiększają poczucie własnej wartości. Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania, mamy więcej entuzjazmu, a każdy dzień nie jest dniem straconym. Nasze nawyki z pewnością pomogą nam w relacjach z innymi ludźmi. Ucząc się stopniowej empatii i otwartości, jesteśmy w stanie zmienić dzień wielu, przytłoczonych codziennym życiem człowieka. Z czasem staniemy się dla nich powodem do uśmiechu. Zainteresujmy się również naszymi bliskimi. Umocni to więzi i poprawi relacje. Dzięki nawykom staniemy się po prostu szczęśliwymi ludźmi.

Jak budować nawyki?

Nawyk mający na celu poprawę jakości naszego życia musi być dobrze przemyślany. Nie może to być pochopna decyzja, która nie przyniesie żadnych korzyści. Warto, abyśmy wybierali nawyki skutecznego działania dostosowane do naszej osobowości. Liczba powtórzeń i zdolność do samodyscypliny jest podstawą, która czasami może być przerażająca z częstotliwością. Nie można się wtedy poddawać w żadnym wypadku. Każdy podjęty wysiłek czy nauka ma swoje gorsze momenty, ale daje jeszcze większą satysfakcję. Warto zacząć od prostych zachowań, najlepiej tych, które przynoszą przyjemność i które wykonujemy rano. Jest to odpowiednia pora dnia, w której mamy najwięcej energii i samozaparcia. Według różnych badań, budowanie nawyku oznacza powtarzanie konkretnej czynności przez wiele dni. Nie ma tu jednej reguły, bo wszystko sprowadza się do dyscypliny i osobistych preferencji.

Jakie nawyki są warte zbudowania?

Zakładając, że każdy wypracowany nawyk zamieni się w nagrodę w przyszłości, należy skupić się na bodźcach i wygranych. Warto również budować nawyki skutecznego działania w głowie. Usta są magicznie połączone z mózgiem. Kiedy przyzwyczaisz się do regularnego uśmiechu, staniesz się znacznie szczęśliwszy. Warto być zatem optymistą. Zamiast szukać negatywnych stron działania, skup się na pozytywach. Pozbądź się tego, co nie przynosi prawdziwej przyjemności i na co marnujesz swój czas. Pozbądź się rozproszenia uwagi, które nie pozwala skupić się na zadaniu, które masz przed sobą. Pozwoli to na zdobycie większej pewności siebie w trudnych sytuacjach i wyeliminowanie przytłaczających bodźców. Warto również spisać pomysły, które przychodzą do głowy w danym momencie. Następnie zacznij je wdrażać.

1 komentarz
  1. Andrzej Jankowski

    Nowymi nawykami wypieraj stare, złe. To działa.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend