Artykuły

Jak być bardziej produktywnym, pracując w domu?

Praca w domu ma wiele zalet, ale jedną dużą wadę: konieczność umiejętnego zarządzania własnym czasem. Oczywiście, można na to spojrzeć z innej strony i potraktować to także jako plus, jest to jednak coś szczególnie uciążliwego dla osób początkujących. Zarabianie przez internet pozwala na organizowanie własnej pracy i czasu wolnego w taki sposób, w jaki najbardziej Ci to odpowiada. Możesz pracować o dowolnej porze i z dowolnego miejsca. Jesteś swoim własnym szefem i to czasami jest ten największy problem. Większość osób, które nie mają nad sobą nikogo, kto kontrolował by ich wyniki, często szybko traci wyczucie w tym, co jeszcze jest pracą, a co już obowiązkiem domowym.

Jeśli często zdarza Ci się grać lub przeglądać filmiki w internecie w czasie, który miał być przeznaczony na pracę, przyjrzyj się poniższym wskazówkom, które pomogą Ci zwiększyć swoją produktywność i sprawią, że zaczniesz bardziej szanować swój czas. Dzięki 10 wskazówkom zmienisz swoje nawyki i nauczysz się wykonywać wszystkie obowiązki na czas.

Stwórz listę czynności, które możesz wykonywać w pracy

Niech będą to takie czynności, które nie będą dla Ciebie aż tak męczące, jednak będą sprawiały Ci większą radość niż wykonywanie bieżących zadań. Możesz zapisać na takiej liście, np. sprawdzanie maili czy przygotowywanie ważnych dokumentów firmowych. Praca w domu wymaga dużej organizacji i motywacji, ale w trudniejszych chwilach warto mieć coś, co pomoże Ci na chwilę odsapnąć.

Opracuj grafik i powieś go w widocznym miejscu

Raz na tydzień lub raz w miesiącu, w zależności od branży, w której pracujesz, twórz sobie grafik z zadaniami, które musisz wykonywać. Przy każdym zadaniu dopisuj liczbę godzin, które musisz przeznaczyć danego dnia na konkretne obowiązki. W ten sposób nie tylko sprawniej poradzisz sobie ze wszystkimi projektami i realizacją celów, ale nauczysz się także systematycznie pracować. Powtarzalne czynności wchodzą w nawyk.

Planuj zgodnie z preferencjami

Nie zmuszaj się do pracy w określonych godzinach tylko dlatego, że większość Twoich znajomych pracuje w ten sposób. Jeśli wygodniej pracuje Ci się wieczorem, zaplanuj swój dzień tak, żeby móc to robić w wybranym przez Ciebie czasie. Praca w domu pozwala Ci na taką elastyczność, więc to wykorzystaj i nie zmuszaj się do czegoś, czego nie chcesz.

Pozwól sobie odpocząć

Nie staraj się przepracować ciągiem 8 czy 9 godzin. Przerwa na jedzenie się nie liczy. Wydziel sobie kilka 15 minutowych przerw, które pozwolą Ci odpocząć od tego, czym obecnie się zajmujesz. Dzięki temu nie będzie Cię aż tak korciło, żeby pisać ze znajomymi czy przeglądać nowości na Facebooku. Mając czas przeznaczony na rozrywkę i odpoczynek, jesteś w stanie pracować efektywniej i dłużej.

Ustal swoje priorytety

Spośród wszystkich rzeczy, które masz do zrobienia danego dnia, wybierz 3 takie, które obowiązkowo musisz wykonać. Czasami każdy ma gorsze dni, kiedy przytłacza go ilość obowiązków i zadań do wykonania, ale patrząc wtedy na to z perspektywy tylko trzech spraw do załatwienia, wszystko wydaje się łatwiejsze.

Zapisuj swoje osiągnięcia

To najlepszy sposób na motywowanie się i na dążenie do realizacji swoich celów. Nawet drobne sukcesy pomogą Ci utrzymać odpowiedni rytm pracy. Dobrym pomysłem jest zapisywanie swoich osiągnięć i czynności, które już wykonałeś na drodze do realizacji celu.

Rób sobie przerwy w pracy

Pozwalaj sobie na dłuższy spacer w trakcie dnia pracy czy na krótką drzemkę. Ważne, żeby było to zgodne z Twoim rytmem dnia i żeby nie rezygnować w ten sposób z wykonywania swoich obowiązków. Świetnym rozwiązaniem w ramach przerwy są także ćwiczenia fizyczne, które pomagają oczyścić umysł i wrócić do pracy z nową energią.

Podsumuj dzień pracy

W takim podsumowaniu możesz nie tylko wypisać wszystko, co udało Ci się osiągnąć i z czego jesteś dumny, ale także zastanowić się, co możesz zrobić lepiej i jak ulepszyć swój biznes jutro. Możesz także przeanalizować wszystko, co masz do zrobienia następnego dnia. W ten sposób przygotujesz się na wyzwania, które Cię czekają i nie będziesz niczym zaskoczony.

Dostosuj się do okoliczności

Praca w domu daje złudne poczucie, że masz nad wszystkim kontrolę. Czasami zdarzają się jednak takie sytuacje, które wymagają przeorganizowania swojego dnia. Nie traktuj tego jako powodu do lenistwa i narzekania na to, co Ci się przytrafiło, tylko wykorzystaj to jak najlepiej i postaraj się wykonać przynajmniej część z tych zadań, które były zaplanowane. A może uda się zrobić coś, co było zaplanowane na inny dzień i zmienić kolejność czynności?

Trzymaj pod ręką notes

W ciągu dnia w Twojej głowie może pojawić się sporo myśli, niezwiązanych z pracą. Zamiast odrywać się od swoich obowiązków, po prostu zapisz daną myśl na kartce, a pod koniec dnia sprawdź, co się na niej znajduje i jeśli masz coś do zrobienia – zrób to dopiero wtedy.

3 komentarze
 1. Agnieszka Andrzejuk

  Silna samodyscyplina to podstawa. Pracując w domu pracuję z kalendarzem, wydzielam czas na wykonanie konkretnych zadań. Zeszyt do pisania mam zawsze pod ręką i zapisuje. Nasza pamięć jest dobra ale krótka. Bardzo lubię rano wyjść na świeże powietrze na przykład na krótki spacer wtedy mi się efektywniej pracuję gdyż mam mózg dotleniony.

  Odpowiedz
 2. Monika Pociask

  Praca w domu wymaga od nas dardzo dobrej organizacji czasu, musimy sobie ustalic godziny pracy w ktorych bedziemy sie tylko skupiac na pracy, wylaczyc wszystkie rozpraszacze itd.

  Odpowiedz
 3. Krystyna Rzewnicka

  Każdego dnia rano układam sobie w głowie kalendarz dnia, ustalam priorytety, natomiast nowe, czy dodatkowe rzeczy zapisuję. Wypracowałam swoje codzienne nawyki, ale mimo wszystko muszę poddawać je kontroli, by nie wypaść z rytmu.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend