Artykuły

Jak pokonać strach przed osiągnięciem sukcesu?

Ludzie pragną osiągać sukcesy. Jednym przychodzi to bardzo łatwo, bo są pewni siebie i wiedzą, czego chcą od życia. Nie boją się pokazać, że są wiele warci. Wierzą w swoje umiejętności, a w obliczu niepowodzeń i drobnych błędów nie poddają się, a wprost przeciwnie – staje się to dla nich siłą napędową do działania. Dzięki temu są w stanie osiągnąć każdy wyznaczony cel.

Jest również taka grupa ludzi, która boi się nowych wyzwań i nie umie pokonać własnych słabości. Najczęściej powodem ich niepowodzeń, braku działania, są kompleksy. Jak pokonać swój strach i zacząć żyć? Da się to zrobić, tylko trzeba przygotować się na wytężoną pracę i uzbroić się w cierpliwość.

Zwalcz własne kompleksy

To pierwsza rzecz, z którą musisz się zmierzyć na drodze do pewności siebie. O sukces trzeba zawalczyć, a jak chcesz to zrobić, mając w głowie pełno wymówek i blokad? Przede wszystkim, musisz zmienić swoje nastawienie – tylko wtedy zaczniesz realizować własne marzenia i cele. Zacznij patrzeć na siebie łaskawszym okiem i zaakceptuj siebie. To dotyczy nie tylko słabości, ale i zalet – musisz wiedzieć, co jest twoją mocną stroną i jak to wykorzystać. Jeśli zaczniesz żyć w zgodzie ze sobą, otoczenie nie będzie miało takiego wpływu na twoje decyzje.

Żeby pokonać swoje kompleksy, musisz przestać porównywać się z innymi, nie być dla siebie zbyt krytycznym, akceptować swoje wady i nie wyolbrzymiać ich (a nad tymi, którymi się da – po prostu zacznij pracować!). Jeśli nie potrafisz poradzić sobie ze swoimi kompleksami samodzielnie, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy psychologa lub teraupety. To inwestycja w twoje zdrowie i przyszłość.

Zorganizuj swoje życie

Jeśli ciągle żyjesz bez planu, wszystko robisz na ostatnia chwilę lub wtedy, kiedy akurat ci się przypomni, to szanse na odniesienie sukcesu są niewielkie. Zorganizowanie się pozwoli ci lepiej wykonywać swoje obowiązki i zaoszczędzić czas. Dzięki temu nie będziesz się też tak stresować, że zrobisz coś źle albo czegoś zapomnisz – wszystko będziesz mieć zapisane w jednym miejscu. Kiedy masz wszystko pod kontrolą, czujesz większość pewność siebie i czujesz, że masz wpływ na swoje życie.

Bądź indywidualistą

Nie podążaj ślepo za tym, co wyznacza społeczeństwo.

Jeśli chcesz osiągnąć swój cel, musisz przestać się bać porażki. Nawet najlepszym zdarzają się błędy i jeśli coś nie wychodzi, tak jak tego chcesz – poszukaj sposobu, który pozwoli ci to zmienić. Próbuj nowych technik, metod, wymyślaj własne. W końcu znajdziesz coś, co zadziała i będzie to całkowicie twoje – dzięki temu zyskasz też pewność siebie i satysfakcję, że ciężka praca jednak się opłaciła.

Nie patrz na innych i nie sugeruj się ich życiem. Ty wiesz, co jest dla ciebie najlepsze, tylko pozwól sobie na wewnętrzny dialog z własnym ja i refleksję nad swoim życiem i działaniami. Podążaj za głosem swojego serca i za intuicją, a nie za tym, co aktualnie prezentuje społeczeństwo. Nie musisz być jak inni, by być wartościowym człowiekiem.

Bądź odpowiedzialny

Dla ludzi sukcesu to obowiązkowa cecha. Odpowiedzialność za swoje działania to nie tylko podnoszenie przykrych konsekwencji, ale też umiejętność oceniania swojej pracy. To akceptowanie wszystkich skutków własnych działań, zarówno tych złych, jak i tych dobrych.

Odpowiedzialność za swoje życie to przede wszystkim:

dotrzymywanie danego słowa,

należyte wykonywanie swoich obowiązków i powierzonych zadań,

posiadanie własnego zdania,

umiejętność przyznania się do błędów,

szczerość,

akceptacja niepowodzeń i uczenie się na własnych potknięciach.

Jeśli zaczniesz brać odpowiedzialność za własne życie, zobaczysz, że świat wokół wcale nie jest przeciwko tobie. Będziesz wiedzieć więcej pozytywnych aspektów i przestaniesz obwiniać innych za swoje błędy.

Kiedy nauczysz się, że samodzielnie kierujesz swoim życiem i dostrzeżesz, że już nie sugerujesz się zbytnio zdaniem innych, będziesz szczęśliwą osobą, która nie będzie bała się nowości. Otwartość na zmiany pomoże ci się rozwijać i sprawi, że zamiast przejmować się otoczeniem, będziesz robił wszystko, by uczynić swoje życie bardziej satysfakcjonującym. I wtedy też pokonasz swój strach.

3 komentarze
 1. Danuta Szymańska

  Świetny artykuł. Polecam 🙂

  Odpowiedz
 2. Krystyna Rzewnicka

  Kluczem do sukcesu jest skupienie w sobie tych wszystkich cech. Polecam osobom szukającym przyczyn swoich niepowodzeń w życiu.

  Odpowiedz
 3. MAŁGORZATA KOSAKOWSKA

  Jeżeli chcesz odnosić sukcesy w marketingu, musisz pozostać profesjonalistą.

  Zostaw w komentarzu info, czy zabrałeś/aś z tego artykułu jakąś lekcję dla siebie?

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend