Artykuły

Jak rozwinąć pewność siebie?

Pewność siebie to cecha, dzięki której możesz odnieść w życiu sukces. Jeśli jesteś dobry w jakieś dziedzinie, ciężko pracujesz i poświęcasz na rozwój swojego biznesu sporo czasu, ale brak Ci tej jednej cechy – droga do sukcesu będzie znacznie trudniejsza. Choć większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że rozwój osobisty jest niezwykle ważny, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pewność siebie jest niezbędna nie tylko w przypadku prowadzenia biznesu, ale również w życiu prywatnym.

Ludzie, którzy są pewni siebie mają znacznie lepsze relacje z innymi, łatwiej nawiązują nowe znajomości, nie mają problemu z akceptacją swoich błędów. Świadomość tego, że jesteś wartościowym człowiekiem jest potrzebne dla zachowania zdrowia psychicznego. Jeśli stale powątpiewasz w swoje projekty i nie wiesz, czy podejmowane decyzje są dobre, boisz się negatywnych skutków i konsekwencji, nigdy nie będziesz szczęśliwym człowiekiem. Wiara w siebie i w to, co robisz, pomoże Ci przezwyciężyć Twoje lęki i czerpać z życia garściami. Ale przede wszystkim właśnie – osiągnąć sukces w wybranej przez Ciebie dziedzinie. Pewność siebie pozwala zdobyć to, czego chcemy. Jak zatem rozwinąć w sobie tę cechę?

Przygotowanie – podstawa budowania pewności siebie

Jeśli masz problemy z pewnością siebie, dobrym pomysłem jest zacząć zmieniać wszystko od… przygotowania. Dzięki temu, że wcześniej zdobędziesz wszystkie niezbędne informacje i przećwiczysz swoje wystąpienie np. przed ważnym spotkaniem czy prezentacją, podczas danego wydarzenia nie będziesz się aż tak stresować. Twoja pewność siebie znacznie wzrośnie, jeśli będziesz czuć, że nic nie może Cię zaskoczyć.

Przygotowanie można podzielić na 3 kategorie:

 • Przygotowanie intelektualne. Do tego rodzaju przygotowania odnosi się nie tylko uzyskanie wszelkich potrzebnych materiałów i pozyskanie informacji, ale także Najważniejszym elementem przygotowania intelektualnego jest jednak próba generalna – tego, co musisz powiedzieć, w jaki sposób. Dzięki temu, że czujesz, że wiesz o czym mówisz, budujesz pewność siebie.
 • Przygotowanie mentalne. To przygotowanie, które opiera się na zdobyciu faktów o firmie, do której idziesz lub o osobie, z którą macie umówione spotkanie. W dobie internetu możesz uzyskać naprawdę ciekawych informacji na temat ich osiągnięć, doświadczenia, specjalizacji. To wszystko pozwoli Ci na nawiązanie lepszych relacji z klientem. Zamiast od razu przechodzić do konkretów, warto zapytać najpierw o rzeczy mniej istotne – w ten sposób ludzie będą postrzegać Cię jako sympatycznego człowieka i chętniej będą decydować się na współpracę z Tobą.
 • Przygotowanie emocjonalne. To bardzo ważny element przygotowania, o którym, niestety, większość ludzi po prostu zapomina. Zamiast skupiać się tylko na faktach i merytorycznych aspektach, warto pomyśleć także o emocjach. Jak chcesz się czuć podczas danego wydarzenia? Jakie emocje mają Ci towarzyszyć później? Na pewno nie chcesz myśleć o negatywnych emocjach, a jeśli skupisz się na tym, by dobrze się czuć i poprzesz to swoimi wcześniejszymi sukcesami, na ważne spotkanie na pewno pójdziesz w lepszym nastroju, co bez wątpienia przyczyni się do zwiększenia pewności siebie.

Pewność siebie a mowa ciała

To, w jaki sposób postrzegają Cię inni ma ogromne znacznie. Ile razy zdarzyło Ci się być w takiej sytuacji, gdy w sali nieznanych Ci osób trzeba było podejść do kogoś nieznajomego i porozmawiać? W jaki sposób wybiera się wtedy rozmówcę? To właśnie Twoja podświadomość doradziła Ci, jakiego człowieka z tłumu wybrać.

Wszystko, co niewerbalne jest równie ważne jak to, co werbalne. Mowa ciała, czyli gesty, mimika, postawa – to wszystko zostaje poddane ocenie i na tej podstawie ludzie są w stanie sprawdzić, czy jesteś osobą towarzyską, otwartą czy wprost przeciwnie – lepiej nie mieć z Tobą nic wspólnego.

Czego unikać podczas spotkań z innymi ludźmi? Co sprawia, że inni będą odbierać Cię jako nieśmiałego odludka?

 • Brak kontaktu wzrokowego – zawsze patrz na swojego rozmówcę!
 • Ignorowanie nieznajomych – nie zapomnij przedstawić się nowej osobie, podaj jej rękę i się uśmiechnij.
 • Brak emocji na twarzy – okazuj żywe zainteresowanie rozmową.

Osoba, która ma zamkniętą postawę ciała sprawia wrażenie niedostępnej i ludzie niechętnie nawiązują z nią kontakty. Jeśli zaczniesz pracować nad swoimi niewerbalnymi zachowaniami, możesz znacząco poprawić swoją pewność siebie. Będziesz widzieć, że ludzie patrzą na Ciebie inaczej i bardziej Cię lubią, a to na początku rozwijania swojej pewności siebie może bardzo pomóc.

1 komentarz
 1. Andrzej Jankowski

  Szczególnie z emocjami większość ludzi sobie nie radzi. Koniecznie trzeba nad tym popracować. Intelekt i intuicja wspomoże w drodze do sukcesu !!!

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend