Artykuły

Jak rozwój osobisty wpływa na sukces?

”Sukces jest czymś, co przyciągasz poprzez to, kim się stajesz. ” – Jim Rohn

Nie mieliśmy żadnego wpływu na to, gdzie się urodziliśmy i na środowisko, w którym dorastaliśmy. Niewielki wpływ mieliśmy również na to, do jakiej szkoły chodziliśmy i czy rodzice lub opiekunowie mogli sobie pozwolić na zapisanie nas na te wszystkie dodatkowe zajęcia, które wspomagają nasz rozwój osobisty. Być może niektóre z decyzji, które sami podjęliśmy, a które są związane z kierunkiem studiów i przyszłym zawodem, nie były najlepsze. Trudno, czasu nie da się cofnąć. Niemniej jednak zawsze możemy dać sobie drugą szansę. Poprzez samodoskonalenie i rozwój osobisty możemy zdobyć umiejętności i wiedzę, które dadzą nam wymarzoną pracę i uczynią życie prostszym i przyjemniejszym. Dzięki temu da się nam osiągnąć sukces. I choć warto sobie uświadomić, że wiele osób jest sceptycznie nastawionych do samodoskonalenia, warto w to wierzyć.

Czym jest w samej istocie sukces?

To, czym jesteśmy i co mamy, nie wystarczy, aby być szczęśliwym, zadowolonym, spełnionym. Sprawa tutaj jest o wiele bardziej skomplikowana i zależy od kilku czynników. Uczucia te nie wynikają z rzeczywistego stanu rzeczy, a jedynie z ich interpretacji. Co więcej, umiejętność właściwego postrzegania rzeczywistości jest niczym więcej niż kolejną umiejętnością, którą można rozwinąć. Być może jest to najważniejsza umiejętność, jaką można nabyć. Uczyni nas to o wiele szczęśliwszymi, aniżeli jesteśmy.

Komu służy rozwój osobisty?

Wbrew swojej nazwie, samodoskonalenie i rozwój osobisty nie skupia się wyłącznie na nas samych, jakby się to wydawało. Umiejętności precyzyjnej komunikacji, budowania relacji czy radzenia sobie z negatywnymi emocjami pozytywnie wpłyną na bliskie nam osoby. Tak jak odkrywanie tajemnic, tworzenie ciekawych rozwiązań i skuteczne przekazywanie wiedzy. Te wszystkie działania wpływają także na innych.

Rozwój osobisty daje spełnienie

Przyjemność i satysfakcja są tylko pozornie takie same. Przyjemność jest chwilowa, przemijająca. Zadowolenie trwa znacznie dłużej, ale wymaga od nas również większego wysiłku. Jedzenie słodyczy jest przyjemne. Niewiele osób pamięta o tym dłużej niż kilka minut. Jest inaczej z satysfakcją. Zdobyte umiejętności, udany projekt, maraton czy umiejętność gry na instrumencie. Wszystko to wymagałoby sporego wysiłku. Daje to jednak długotrwałą satysfakcję. Zwiększa także pewność siebie, dodaje motywacji do dalszych wysiłków i pomaga nam radzić sobie z kolejnymi wyzwaniami.

Rozwój osobisty ma wpływ na przyszłość

Wiele osób narzeka na system edukacji w naszym kraju. Wielu z kolei uważa, że szkoły nie zapewniają odpowiednich praktycznych umiejętności, które są niezbędne w życiu. I choć jest w tym pewna dawka prawdy, każdy z nas ma alternatywę, którą jest samorozwój. Jednak niewielu ludzi wie, jak wielu z nas rzeczywiście z niego korzysta. Rozwój osobisty pozwala nam wziąć pełną odpowiedzialność za to, kim jestem dzisiaj, co mogę i będę mógł zrobić jutro. Mogę narzekać na straszny program studiów lub żałować, że wybrałem ten kurs. Mogę również zapisać się na jeden z kursów online, nauczyć się programować lub fotografować oraz zdobyć całkiem dochodowy i satysfakcjonujący zawód, czyli osiągną sukces.

Rozwój osobisty pozwala na lepsze wyniki działania

Wbrew powszechnemu przekonaniu, rozwój osobisty nie jest powtórzeniem afirmacji i motywujących tekstów. Techniki rozwoju osobistego, takie jak NLP, dostarczają specyficznych technik i wzorów. Pozwalają nam one radzić sobie z uniwersalnymi problemami dotykającymi niemal wszystkich, takimi jak krytyka, negatywny dialog wewnętrzny czy praca pod presją czasu.

Jak rozpocząć rozwój osobisty?

Na to pytanie nie ma jasnej odpowiedzi i w tym miejscu wszystko zależy od nas w bardzo indywidualny sposób. Zaczynamy bowiem od różnych poziomów, mamy różne aspiracje, priorytety i wartości. Można jednak odkryć, z którego obszaru życia zacząć od prostego ćwiczenia, które może nam bardzo pomóc osiągnąć sukces. W bardzo jasny sposób pomaga to w identyfikacji obszarów życia, które wymagają poprawy i z czym nie należy zwlekać.

9 komentarzy
 1. Danuta Szymanska

  Świetny artykuł 🙂 Polecam 🙂

  Odpowiedz
 2. Agnieszka Pabijanek

  Bardzo dobry artykuł. Musimy pamiętać, ze proces zmiany życia na lepsze, to podróż, na którą musimy być przygotowani w życiu. A jedyną osobą która może nam pomóc w spełnianiu marzeń- jesteśmy my sami! Musimy zacząć działać i pamiętać, ze nie rodzimy się mistrzami, tylko się nimi stajemy.
  Tylko nasze marzenia, działania i cele pomogą nam w osiągnięciu sukcesu.

  Odpowiedz
 3. Andrzej Jankowski

  Jest wiele do zrobienia we własnym życiu.

  Odpowiedz
 4. Marta Zamęcka

  Super artykuł.

  Odpowiedz
 5. Ryszard Grzelak

  Znakomity, inspirujący artukuł. Wystarczy tylko chcieć zmienić swoje życie.

  Odpowiedz
 6. Jolanta Kin

  Człowiek wykorzystuje tylko 10% możliwości swojego mózgu. Mamy dużo miejsca na nową wiedzę i doświadczenia. Warto inwestować w siebie.

  Odpowiedz
 7. Maciej Grzyb

  Tradycyjna edukacja szkolna nie przygotowują nas należycie do wejścia w dorosłe życie. Wtedy na ratunek przychodzi rozwój osobisty – w dużej mierze samodzielne edukowanie się i stawanie lepszym! Świetny artykuł!

  Odpowiedz
 8. Sylwia Wójcik

  Bardzo dobry artykuł, czyli podsumowując rozwój osobisty jest kluczem do sukcesu.

  Odpowiedz
 9. Małgorzata Ryniak

  Samorozwój nie tylko ubogaca nas samych, ale także pomaga wzbogacić nasze otoczenie, i relacje z tym związane .

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend