Artykuły

Jak rozwój osobisty wpływa na sukces?

”Sukces jest czymś, co przyciągasz poprzez to, kim się stajesz. ” – Jim Rohn

Nie mieliśmy żadnego wpływu na to, gdzie się urodziliśmy i na środowisko, w którym dorastaliśmy. Niewielki wpływ mieliśmy również na to, do jakiej szkoły chodziliśmy i czy rodzice lub opiekunowie mogli sobie pozwolić na zapisanie nas na te wszystkie dodatkowe zajęcia, które wspomagają nasz rozwój osobisty. Być może niektóre z decyzji, które sami podjęliśmy, a które są związane z kierunkiem studiów i przyszłym zawodem, nie były najlepsze. Trudno, czasu nie da się cofnąć. Niemniej jednak zawsze możemy dać sobie drugą szansę. Poprzez samodoskonalenie i rozwój osobisty możemy zdobyć umiejętności i wiedzę, które dadzą nam wymarzoną pracę i uczynią życie prostszym i przyjemniejszym. Dzięki temu da się nam osiągnąć sukces. I choć warto sobie uświadomić, że wiele osób jest sceptycznie nastawionych do samodoskonalenia, warto w to wierzyć.

Czym jest w samej istocie sukces?

To, czym jesteśmy i co mamy, nie wystarczy, aby być szczęśliwym, zadowolonym, spełnionym. Sprawa tutaj jest o wiele bardziej skomplikowana i zależy od kilku czynników. Uczucia te nie wynikają z rzeczywistego stanu rzeczy, a jedynie z ich interpretacji. Co więcej, umiejętność właściwego postrzegania rzeczywistości jest niczym więcej niż kolejną umiejętnością, którą można rozwinąć. Być może jest to najważniejsza umiejętność, jaką można nabyć. Uczyni nas to o wiele szczęśliwszymi, aniżeli jesteśmy.

Komu służy rozwój osobisty?

Wbrew swojej nazwie, samodoskonalenie i rozwój osobisty nie skupia się wyłącznie na nas samych, jakby się to wydawało. Umiejętności precyzyjnej komunikacji, budowania relacji czy radzenia sobie z negatywnymi emocjami pozytywnie wpłyną na bliskie nam osoby. Tak jak odkrywanie tajemnic, tworzenie ciekawych rozwiązań i skuteczne przekazywanie wiedzy. Te wszystkie działania wpływają także na innych.

Rozwój osobisty daje spełnienie

Przyjemność i satysfakcja są tylko pozornie takie same. Przyjemność jest chwilowa, przemijająca. Zadowolenie trwa znacznie dłużej, ale wymaga od nas również większego wysiłku. Jedzenie słodyczy jest przyjemne. Niewiele osób pamięta o tym dłużej niż kilka minut. Jest inaczej z satysfakcją. Zdobyte umiejętności, udany projekt, maraton czy umiejętność gry na instrumencie. Wszystko to wymagałoby sporego wysiłku. Daje to jednak długotrwałą satysfakcję. Zwiększa także pewność siebie, dodaje motywacji do dalszych wysiłków i pomaga nam radzić sobie z kolejnymi wyzwaniami.

Rozwój osobisty ma wpływ na przyszłość

Wiele osób narzeka na system edukacji w naszym kraju. Wielu z kolei uważa, że szkoły nie zapewniają odpowiednich praktycznych umiejętności, które są niezbędne w życiu. I choć jest w tym pewna dawka prawdy, każdy z nas ma alternatywę, którą jest samorozwój. Jednak niewielu ludzi wie, jak wielu z nas rzeczywiście z niego korzysta. Rozwój osobisty pozwala nam wziąć pełną odpowiedzialność za to, kim jestem dzisiaj, co mogę i będę mógł zrobić jutro. Mogę narzekać na straszny program studiów lub żałować, że wybrałem ten kurs. Mogę również zapisać się na jeden z kursów online, nauczyć się programować lub fotografować oraz zdobyć całkiem dochodowy i satysfakcjonujący zawód, czyli osiągną sukces.

Rozwój osobisty pozwala na lepsze wyniki działania

Wbrew powszechnemu przekonaniu, rozwój osobisty nie jest powtórzeniem afirmacji i motywujących tekstów. Techniki rozwoju osobistego, takie jak NLP, dostarczają specyficznych technik i wzorów. Pozwalają nam one radzić sobie z uniwersalnymi problemami dotykającymi niemal wszystkich, takimi jak krytyka, negatywny dialog wewnętrzny czy praca pod presją czasu.

Jak rozpocząć rozwój osobisty?

Na to pytanie nie ma jasnej odpowiedzi i w tym miejscu wszystko zależy od nas w bardzo indywidualny sposób. Zaczynamy bowiem od różnych poziomów, mamy różne aspiracje, priorytety i wartości. Można jednak odkryć, z którego obszaru życia zacząć od prostego ćwiczenia, które może nam bardzo pomóc osiągnąć sukces. W bardzo jasny sposób pomaga to w identyfikacji obszarów życia, które wymagają poprawy i z czym nie należy zwlekać.

3 komentarze
 1. Danuta Szymanska

  Świetny artykuł 🙂 Polecam 🙂

  Odpowiedz
 2. Agnieszka Pabijanek

  Bardzo dobry artykuł. Musimy pamiętać, ze proces zmiany życia na lepsze, to podróż, na którą musimy być przygotowani w życiu. A jedyną osobą która może nam pomóc w spełnianiu marzeń- jesteśmy my sami! Musimy zacząć działać i pamiętać, ze nie rodzimy się mistrzami, tylko się nimi stajemy.
  Tylko nasze marzenia, działania i cele pomogą nam w osiągnięciu sukcesu.

  Odpowiedz
 3. Andrzej Jankowski

  Jest wiele do zrobienia we własnym życiu.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend