Artykuły

Jak skutecznie osiągać cele?

Wyznaczanie celów jest niezbędnym krokiem do ich osiągnięcia, o tym wie każdy. Jednak już mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak to zrobić, by nasza praca była skuteczna. W swoim życiu często podejmujemy decyzje o rozpoczęciu pewnych działań, lecz bardzo szybko tracimy do nich motywację. Nieważne, czy są to postanowienia noworoczne, potrzeba rozwoju czy narzucony nam przez szefa projekt. Każda z tych sytuacji wymaga określonego planu działania i dobrego zorganizowania. Jak wyznaczać cele i je osiągać? 

Przepis na sukces nie jest uniwersalny. Każdy z nas ma swoje własne metody i tempo działania, które wypracowujemy dopiero w trakcie dążenia do określonego celu. Metoda prób i błędów przydaje się na samym początku naszej drogi. Istnieje jednak ryzyko, że ilość poniesionych porażek skutecznie zniechęci nas do dalszego podejmowania wysiłku. Właśnie z tego powodu często odczuwamy strach przez wyznaczaniem sobie celu, ponieważ w głowie widzimy już finał naszych prób. W takim przypadku potrzebny nam jest konkretny plan i wskazówki, które pomogą nam określić, do czego chcemy dążyć i jak skutecznie zrealizować swoje zamiary. Istnieje kilka podstawowych porad, które pomogą nam w wyznaczaniu i osiąganiu celów. 

1. Przede wszystkim-zacznij już!

“Od jutra się odchudzam”, “od następnego poniedziałku chodzę na siłownię”, “w następnym miesiącu zacznę pisać pracę zaliczeniową”… Chyba każdy z nas to zna. Prokrastynacja, czyli odkładanie na później, odwlekanie czegoś i zwłoka, to największa zmora naszych ambicji. Co z tego, że mamy plan i określony cel, jeśli umieszczamy go w odległej przyszłości? Jeśli chcesz spełnić swoje postanowienia – nie zwlekaj i zacznij już dzisiaj. Brzmi banalnie? Pomyśl o tym, co możesz osiągnąć za miesiąc od obecnego momentu. Rozwijaj się i działaj, każda chwila się liczy, a czasu nie da się cofnąć. 

2. Małe kroczki

Nie rzucaj się z motyką na słońce. Dobrze jest mieć główny cel, do którego dążymy, ale bez celów pośrednich nie zajdziemy daleko. Jeśli twoim największym marzeniem jest, zostanie światowej sławy chirurgiem – to najpierw odbądź staż i przeprowadź pierwszą operację. A jeszcze wcześniej skończ studia medyczne. A przed tym najpierw się na nie dostań… I tak dalej. Sam dobrze wiesz, że nie od razu Rzym zbudowano. Dokładnie tak samo nie od razu osiągniesz swój cel główny. Musisz pamiętać o tym, że po drodze do spełnienia marzeń napotkasz wiele innych przeszkód, które są niezbędne do rozwoju. Nie zniechęcaj się, po prostu w swoim planie uwzględnij też mniejsze cele. Dzięki temu będziesz stale kontrolował swoją drogę do osiągnięcia celu i łatwiej będzie ci trzymać się ułożonego wcześniej planu. Pamiętaj o tym, że każdy mistrz był kiedyś amatorem. 

3. Znajdź dobry powód

Czy wiesz, dlaczego tak właściwie chcesz osiągnąć swój cel? Nie ważne, czy to chęć rozwoju, wizja awansu i podwyżki, czy też zwykła satysfakcja… Ważne jest to, aby zdawać sobie sprawę z powodu, dlaczego chcesz to zrobić. Same chęci niestety nie wystarczą – oprócz nich istotna jest dobra motywacja. Spójrzmy na to tak – chcesz zacząć chodzić na siłownię trzy razy w tygodniu. Ale… tak właściwie, dlaczego? Wizualizuj wszystkie korzyści, które płyną z osiągnięcia tego celu. Pomyśl o tym, jak poprawi się twoja kondycja, ile kilogramów zrzucisz i jak dobrze będziesz się czuć. A może poznasz też nowych znajomych, którzy dodatkowo będą cię motywowali do dalszych kroków. Każdy powód jest dobry – o ile zdasz sobie z niego sprawę.

4. Pomyśl o korzyściach

Ten punkt wiąże się poniekąd z poprzednim – tak samo, jak powód do osiągnięcia celu, tak i korzyści stanowią skuteczną motywację do realizowania kolejnych kroków twojego planu. Sprawdza się to szczególnie w sytuacji, w której musimy coś zrobić na przykład w celu uzyskania awansu, premii lub zdobycia nowej pracy. Właśnie w takim przypadku wizualizacja korzyści jest idealnym powodem, żeby nie poddawać się w swoich działaniach. Męczą cię nadgodziny, nie wiesz, czy będziesz w stanie dokończyć kolejny projekt w terminie? Pomyśl o tym, co zyskasz, kiedy jednak ci się uda. Dodatkowe pieniądze możesz przeznaczyć na spełnianie swoich marzeń, rozwój pasji lub na wakacyjny wyjazd, podczas którego w końcu trochę odpoczniesz.

5. Nie zapomnij o planowaniu

Spisanie swoich celów to klucz do ich osiągnięcia. Dzięki tej czynności mamy jasno określony zamiar i łatwiej nam ustalić plan, który pomoże w dążeniu do niego. Wstępnie możesz rozpisać całą drogę do realizacji celu, pamiętając o punktach pośrednich, ewentualnych przeszkodach i przewidywanych korzyściach. Po spisaniu planu łatwiej będzie ci się go trzymać. Skrupulatnie notuj wszystkie kroki, które podejmujesz w stronę osiągnięcia swoich marzeń i na bieżąco dopisuj kolejne. Pozwoli ci to zachować systematyczność, która jest kluczowa dla realizacji celu, zwłaszcza jeśli jest on oddalony w czasie. Możesz także zapisywać i wykreślać z listy to, co udało ci się do tej pory osiągnąć. Będzie to swego rodzaju motywacja do dalszej pracy. 

Wyznaczanie celów i droga do nich nigdy nie jest prostym zadaniem. Często brakuje nam motywacji i chęci do działań. Osiągnięcie swoich zamiarów jest jednak realne, należy tylko pamiętać o dobrej organizacji, wytrwałości i systematyczności. Powyższe wskazówki mogą być pomocne, zwłaszcza na początku naszej drogi. Warto także pamiętać o tym, by dostosowywać je do naszego życia i przede wszystkim nie poddawać się. 

2 komentarze
  1. Krystyna Rzewnicka

    Wyznaczam sobie cele, dostosowuję je do swojego życia oraz wytrwale i skutecznie je realizuję. Mega Lider jest wsparciem, skupia niezbędną wiedzę, narzędzia i materiały szkoleniowe.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend