Artykuły

Jak stać się bardziej kreatywnym?

Kreatywność to sposób patrzenia na świat i aby uzyskać efekty jej stosowania, należy w nią inwestować. Nie jest istotnym cel, ku któremu dążysz. Mogą motywować cię pieniądze, sława lub samorozwój, jednak podstawowym faktem jest, że jeśli w jakikolwiek sposób użyjesz kreatywności – dostaniesz coś w zamian. Kreatywność to poszukiwanie nowych rozwiązań i nauka nowych umiejętności.

Rewelacyjne jest to, że kreatywność nie zamyka się w wąskim gronie artystów, lecz wykracza poza dziedzinę tworzenia sztuki i zatapia się w codzienności. Jest niezwykle przydatna w każdym aspekcie życia, potrafi pomóc w najbardziej nieoczekiwanym momencie codziennego życia.

Jeśli chcesz podnieść swój poziom kreatywności, zapraszam cię do skorzystania z kilku wymienionych poniżej sugestii.

1. Wyobraźnia

Każdy potrafi fantazjować – to naturalne ćwiczenie kreatywności, z którym stykamy się każdego dnia. Wyobrażamy sobie potencjalne sytuacje w przyszłości lub też stawiamy na wspominki. Tak czy siak, poruszamy naszą wyobraźnię, aby wykreować sytuację inną niż “tu i teraz”. To właśnie na skrzydłach fantazji unosi się kreatywność.

Może pamiętasz swoją polonistkę ze szkoły podstawowej, która kazała napisać ci opowiadanie? Czy potrafisz przypomnieć sobie, co czułeś, prowadząc narrację o sobie w dziwnej, nietypowej sytuacji? Ja do dzisiaj pamiętam opowiadanie pt. Zgubiłem się w lesie. Kiedy teraz o tym myślę, aż w oku pojawia się łezka. Spróbuj napisać nietuzinkowe opowiadanie! Twórz swoje życie jak sztukę i podejmuj się wyzwań.

2. Gry

Pomysł ten może wydawać się zbyt prosty, lecz często to, co jest na wyciągnięcie ręki jest również dobrym rozwiązaniem. Choć dorośli wykręcają się od grania w gry, mówiąc, że to dziecinne, że nie mają czasu, że mają lepsze rzeczy do roboty, że nie potrafią się skupić, lecz gry to również inwestycja w kreatywność. Po co to robić?

Niegdyś non stop grywałem w gry typu RPG. Wówczas nie było na rynku zbyt wiele takich gier w języku polskim, więc sięgałem po te anglojęzyczne. Nie do wiary, jak dzięki temu nauczyłem posługiwać się angielskim. Dzięki grom nie musiałem za bardzo starać się w szkole, by otrzymywać dobre oceny z tego przedmiotu.

Nie jest jednak jedynym rozwiązaniem przesiadywanie po nocach przed komputerem. Można równie dobrze wyjść w weekend na partię szachów. Planowanie ruchów do przodu nie jest wcale tak łatwe, jak się wydaje! To przydatna umiejętność w ćwiczeniu kreatywności.

3. Percepcja

W jaki sposób przyglądasz się otaczającemu cię światu? Czy zwracasz uwagę na szczegóły, których nikt inny nie zauważa? Poziom, na jakim analizujesz swoje otoczenie przekłada się na poziom kreatywności. Uważne przyglądanie się ludziom i sytuacjom sprawia, że rozwija się w umyśle kreatywne myślenie.

Idąc po ulicy, staraj się zauważyć jak najwięcej. Kto potrafi przypomnieć sobie, czy sprzedawczyni w sklepie była uśmiechnięta, czy smutna? Który mężczyzna zauważa zmianę fryzury teściowej? Jak wiele kobiet zapomina, że nie każda osoba jest godna zaufania?

Otóż to, na co dzień nasze umysły nie dostrzegają wielu zmiennych. Aby jednak myśleć inaczej, musimy też widzieć więcej. Dostrzegać szczegóły, aby zwiększyć ilość posiadanych informacji.

4. Koncentruj się

Skupienie się na swoich planach przynosi niezwykłe korzyści, jeśli chodzi o ćwiczenie kreatywności. Wręcz pewnym jest, że jeśli poświęcisz swoją uwagę jakiejś kwestii (np. dostaniu pracy, zakupieniu samochodu), uświadomisz sobie, że strategii działania jest więcej, niż myślałeś początkowo.

Wyselekcjonuj jeden przedmiot, którym będziesz chciał się zająć i podejmij nad nim rozważania. Odpowiednim będzie do takich rozmyślań twoje ulubione miejsce – łóżko czy też kawiarnia. Postaraj się nie myśleć przy tym o innych sprawach.

Z powodu koncentracji zauważysz z pewnością szereg nowych rozwiązań, które do tej pory nie przychodziły ci do głowy. Uświadomisz sobie detal, którego wcześniej nie dostrzegałeś.

5. Poczucie humoru

Ćwiczenie poczucia humoru to również doskonalenie błyskotliwości, niezwykle sprzężonej z poziomem kreatywności jednostki. Dodając szczyptę humoru do swojego dnia, rozwijasz swoją pomysłowość. Ta myśl jest łatwa: radość wiąże się z kreatywnością. Czy zauważyłeś, że w twoim otoczeniu zazwyczaj to jednostki radosne charakteryzują się kreatywnością?

Pesymiści często zamykają się w tzw. błędnym kole, gdyż każda porażka wzmaga kolejne fale negatywnego myślenia, a negatywne myślenie nakręca spiralę nieszczęść.

Warto jednak zauważyć, że z poczuciem humoru sprawa rysuje się podobnie. Im więcej radości – tym więcej sukcesów, które podbudowują radość. To łatwe, czyż nie?

Zwiększenie kreatywności jest możliwe

Z pewnością widzisz już, że możliwe jest podniesienie swojego poziomu kreatywności. Umiejętność ta to wspaniała recepta na szczęście. Kreatywność to swego rodzaju supermoc. Z jej pomocą wejdziesz na wyższy poziom życia i nie wiadomo, na jak wysokie szczyty cię ona zaprowadzi!

Serdecznie namawiam do ćwiczenia tej umiejętności. Nie zapominaj, że żyjesz po to, aby próbować nowych rzeczy i cieszyć się egzystencją. Niech strach nie ogranicza cię przed podejmowaniem decyzji, które są dla ciebie ważne.

2 komentarze
  1. Joanna Pieklik

    Swiat zalewa nas nowinkami technologicznymi , ze zwyczajnie zapominamy jak to jest marzyc, oglądać świat przez ” różowe ” okulary ” . Wyręczamy się wszelkiego typu urządzeniami i gubimy tym samym nasza radość życia. U mnie w domu najciekawiej jest gdy w mieście nie ma prądu…

    Odpowiedz
  2. Andrzej Jankowski

    Dobre !!!!! Pobudza !

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend