Artykuły

Każda porażka prowadzi Cię do Sukcesu

Każda porażka jest szansą żeby spróbować jeszcze raz, tylko mądrzej – Henry Ford

Ludzie, którzy odnieśli w swoim życiu ogromny sukces, nie doświadczają porażek, a przynajmniej tak się wydaje większości z nas. Oczywiście, oni również popełniają błędy. Ale przede wszystkim nauczyli się je inaczej interpretować i wyciągać z nich właściwe wnioski. Porażka pojawia się, gdy poddajemy się, gdy nie uczymy się na błędach i nie interpretujemy ich w sposób, który da nam siłę, aby lepiej sobie poradzić w przyszłości. Powszechnie uważa się, że błędy są niedopuszczalne, co jest jednak myśleniem błędnym. Ważne jest jednak, aby zrozumieć przyczyny pojawiających się błędów, wyciągnąć z nich lekcję i nie powtarzać ich już w przyszłości.

Porażka buduje nasz charakter

Akceptacja wszelkich niepowodzeń, które przytrafiają się nam w życiu, wymaga od nas przede wszystkim zrozumienia tego, że nasza wartość nie zależy od naszych osiągnięć. Porażka nie może jej w żaden sposób umniejszyć. Nasza wartość jest bowiem uniwersalna, niezależna od tego, co było i będzie. Warto wiedzieć, że tylko ci, którzy nic nie robią, nie popełniają żadnych błędów. Porażka pomaga nam również zatrzymać się na chwilę i przemyśleć na nowo nasze cele, aspiracje i ambicje, a także przeanalizować całą strategię działania. Każda porażka przybliża nas zatem do sukcesu, ponieważ buduje charakter, pewność siebie, a czasem pokorę, która także jest niezbędna do życia.

Porażka jest krokiem milowym na drodze do sukcesu

Kiedy popełnisz błąd, zwiększasz swój bagaż doświadczeń. Ekspert to osoba, która popełniła najwięcej błędów, ale nie nigdy się poddała. Zacznijmy traktować konsekwencje swoich błędów nie jako stratę, ale jako koszt nauki. Porażka wskazuje nam również to, że aby osiągnąć sukces musimy coś zmienić w naszym zachowaniu, sposobie prowadzenia biznesu, organizacji pracy czy życia rodzinnego. Kiedy popełniamy błąd, zdarza się, że czujemy się źle. Powinniśmy wówczas wyciągnąć wnioski, które są przydatne w dalszej podróży. Aby nie pozostawać w tym nieproduktywnym stanie, postarajmy się znaleźć co najmniej trzy potencjalne przyczyny porażki i sposoby, w jakie moglibyśmy rozwiązać każdą z tych przyczyn. W ten sposób ograniczymy ryzyko powtórzenia błędu w przyszłości. Warto wierzyć, że wszystko, co się z nami dzieje, ma sens.

Porażka sprawdza nasze relacje z innymi ludźmi

Spotykasz prawdziwych przyjaciół tylko w biedzie, jak głosi przysłowie ludowe. Popełniając błędy i ponosząc ich konsekwencje, identyfikujemy ludzi, którym możemy w pełni zaufać, którzy nas interesują i którzy nie opuszczą nas w najtrudniejszych momentach, czyli wtedy, kiedy nie mamy nic do zaoferowania w zamian. Okazuje się to w konsekwencji bardzo ważne, szczególnie w przyszłości. Pomaganie komuś w trudnych momentach i bycie wsparciem dla siebie może wzmocnić i tak już dobre relacje. Może w końcu porażka ma za zadanie sprawić, że znajdziemy w swoim życiu odpowiednich ludzi, na których zawsze będziemy mogli liczyć. Tylko z takimi ludźmi de facto warto jest utrzymywać jest dobre relacje i ich wspierać w najtrudniejszych chwilach.

Porażka uczy, jak interpretować rzeczywistość

Nie ponosisz porażki, kiedy popełniasz błąd. Warto nauczyć się wtedy interpretować to zdarzenie w taki sposób, który pozwoli nam nabrać większej siły i motywacji do dalszej pracy. Zmieniając sposób, w jaki wszelkie porażki się interpretuje, zmieni się swoje życie. Warto w każdej sytuacji zastanowić się, jakie pozytywne aspekty sytuacji danej sytuacji można zobaczyć. Szukając dodatkowych sił interpretacji zdarzeń, warto skorzystać z dysocjacji. Wyobraźmy sobie, że patrzymy na siebie z zewnątrz i udzielamy rad i wskazówek zupełnie innej osobie. Czasami możemy komuś w ten sposób znacznie pomóc. Jednak w podobnej sytuacji, która nas spotyka, jesteśmy bezsilni. Rozstanie i spojrzenie na siebie z zewnątrz pomaga nam uniknąć tej przeszkody i w rezultacie znaleźć interpretacje zdarzeń, które nas wzmocnią. Spróbujmy także znaleźć jak najwięcej interpretacji i znaczeń tego, co się właśnie w naszym życiu wydarzyło i pamiętajmy, żeby nigdy się nie poddawać.

4 komentarze
 1. Jolanta Kin

  Co nas nie zabije to nas wzmocni. Trzeba wstać i iść dalej.

  Odpowiedz
 2. Agnieszka Pabijanek

  Nigdy nie bójmy się porażek, one są nieodłącznym elementem zwycięstwa!!!

  Odpowiedz
 3. Andrzej Jankowski

  Droga do Sukcesu bywa nieustającym pasmem porażek które uczą, wzmacniają !!!

  Odpowiedz
 4. Sylwia Wójcik

  Jest też tak, że czasem trzeba zrobić krok w tył by móc zrobić dwa do przodu.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend