Artykuły

Marketing Sieciowy? Etat? Tradycyjna firma?

Czym różni się zarabianie w marketingu sieciowym od tradycyjnej firmy lub etatu? Niektórym wydaje się, że network marketing to czarna magia i o wiele bezpieczniej jest zarabiać w tradycyjny sposób. A jak jest w rzeczywistości? Warto spojrzeć na marketing sieciowy, etat oraz na tradycyjną firmę z kilku różnych perspektyw.

Kapitał początkowy

W zależności od tego, jaką firmę stacjonarną chcesz założyć, musisz liczyć się z kosztem co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli nie masz takich pieniędzy, musisz wziąć kredyt z banku.

W network marketingu, podobnie jak w pracy na etat, nie musisz martwić się żadnymi wydatkami, związanymi z rozpoczęciem działalności. Tutaj inwestujesz w siebie.

Ryzyko finansowe

Pracując na etacie, to oczywiste, że nie ryzykujesz zupełnie nic. Jeśli cię zwolnią, po prostu przestaniesz zarabiać pieniądze. W network marketingu także nie musisz martwić się o to, że stracisz swój majątek. Zupełnie inaczej jest w przypadku przedsiębiorstwa stacjonarnego – jeśli coś pójdzie nie tak, właściciel firmy może nie tylko stracić cały biznes, ale także popaść w długi.

Ponowne inwestowanie kapitału

Mając własną tradycyjną firmę, która stale się rozwija, musisz stale zatrudniać nowych pracowników, kupować nowe sprzęty i materiały. Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz, zawsze znajdzie się coś, na co musisz wydać wcześniej zarobione pieniądze. W marketingu sieciowym również istnieje konieczność reinwestycji zysków, jednak nie wymaga to aż tak dużych sum, jak w biznesie stacjonarnym. Koszty są znacznie mniejsze. W przypadku pracy na etacie konieczność ponownego inwestowania kapitału w ogóle nie istnieje.

Biurokracja

Praca na etacie nie wymaga praktycznie żadnego kontaktu z urzędami, oprócz corocznego rozliczania pitu. Jeśli chodzi o marketing sieciowy, wymagana jest zwykle tylko jedna faktura i prowizja, które nie wymagają specjalnych umiejętności z księgowości, nie są też zbytnio czasochłonne a w niektórych firmach w ogóle nie musisz zakładać żadnej działalności. W przypadku przedsiębiorstw tradycyjnych, załatwianie spraw w urzędach zajmuje znacznie więcej czasu. Ilość dokumentów, które trzeba złożyć jest dla kogoś początkującego naprawdę przerażająca.

Comiesięczne koszty

Pracownik etatowy nie musi płacić żadnych oddzielnych składek, wszystko określa rodzaj umowy, na jaką jest zatrudniony i rozróżnienie wynagrodzenia na kwotę brutto i netto. Osoba, działająca w marketingu sieciowym, musi martwić się tylko dwoma comiesięcznymi wydatkami: ZUSem oraz księgowością a w niektórych firmach, gdzie jest rozliczenie punktowe tzw. Program Lojalnościowy CashBack to firma sama płaci podatek . Właściciel firmy tradycyjnej z kolei co miesiąc musi m.in. rozliczać się z wynajmu biura, spłacać kredyty, a także płacić pensje wszystkim swoim pracownikom.

Godziny pracy i miejsce pracy

Największą elastyczność w tym zakresie oferuje marketing sieciowy. W tej branży pracujesz w godzinach, w jakich chcesz i w dniach, w jakich chcesz. Nikt nie narzuca ci grafiku. Zatrudnienie na etat wiąże się z pracą w odgórnie określonych godzinach i wyznaczonym miejscu, nie ma możliwości dopasowania zmian czy przerw do swoich indywidualnych potrzeb. Właściciel przedsiębiorstwa z kolei przez większość dnia (a czasem nocy) musi być dostępny przynajmniej pod telefonem, żeby w razie potrzeby szybko dostać się do firmy.

Podatki

W kwestii podatków, na najmniej korzystnej pozycji znajduje się pracownik etatowy. Niezależnie od tego, jaką kwotę będzie zarabiać dana osoba zatrudniona na etat, procent, jaki będzie przeznaczony na podatek, jest odgórnie ustalony. W zależności od typu umowy, kwota zabierana na poczet rozliczenia podatkowego będzie inna. W network marketingu i tradycyjnym biznesie, podatki rozliczane są na takiej samej podstawie, chyba że masz masz możliwość korzystania z Programu Lojalnościowego, gdzie wymieniasz sobie punkty na gotówkę. Wszystko funkcjonuje według zasady: przychody – wydatki – podatki. Porównując, praca na etacie ma następujący schemat: wynagrodzenie – podatki – wydatki.

Wynagrodzenie i zarobki

Pracownik etatowy zarabia tyle, ile przewiduje umowa, którą podpisał. Czasami dostaje jakieś dodatkowe pieniądze w postaci premii, nie są to jednak zbyt duże kwoty. Marketing sieciowy i biznes stacjonarny pozwalają na nieograniczone zarobki.

Decydując się na zmianę miejsca pracy, weź pod uwagę przede wszystkim swoje cele i pragnienia. Network marketing nie wiąże się z żadnym ryzykiem finansowym i może przynieść naprawdę spory zysk, jednak wymaga silnej motywacji i umiejętności organizowania własnego czasu.

4 komentarze
 1. Andrzej Jankowski

  WYBORY, wybory … To całe nasze życie. Twoje decyzje zawsze mają, w efekcie konsekwencje.

  Odpowiedz
 2. Monika Pociask

  Marketing sieciowy nie jest idealny, jest poprostu lepszy, a teraz powiedzmy o tym całemu światu ❗️

  Odpowiedz
 3. Krystyna Rzewnicki

  Dobra motywacja jest niezbędna w tej pracy. Jeśli zaangażujemy się mocno, to efekty i wyniki przyjdą same a satysfakcja ogromna, co stanowi potwierdzenie, że marketing sieciowy i biznes stacjonarny pozwalają na nieograniczone zarobki.

  Odpowiedz
 4. Maciej Grzyb

  “Gdyby wszystko stracił i musiałbym zaczynać wszystko zupełnie od początku, znalazłbym dobrą firmę MLM i rzuciłbym się w wir pracy”. -Donald Trump.
  Skoro taki człowiek ma dobrą opinię o network marketigu to nie ma powodu lekceważyć tej branży!

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend