Artykuły

Na czym polega samorozwój?

Jak często zadajesz sobie pytanie o to kim jesteś, jakie masz w życiu cele i marzenia, co jest Twoim powołaniem? Czy jesteś świadomy tego, jakie pełnisz  w życiu role i jak się w nich odnajdujesz?

Takich pytań można zadawać sobie znacznie więcej, ale najważniejsza jest umiejętność znalezienia na nie odpowiedzi. Każdy, kto chce realizować postawione sobie cele, poznawać siebie, odkrywać swoje talenty i wykorzystywać swoje mocne strony dla doskonalenia nie tylko siebie, ale także swojego otoczenia, powinien zainteresować się rozwojem osobistym.

Rozwój osobisty – co to tak właściwie znaczy?

Rozwój osobisty to zjednoczenie obu współtworzących człowieka stref, a mianowicie strefy dotyczącej osobowości – czyli, przykładowo, przynależności do grupy ekstrawertyków lub introwertyków, pesymistów lub optymistów – oraz strefy nabytych umiejętności, talentów i kompetencji. Niezależnie więc od strefy, na której skupiasz w danym okresie uwagę, inwestujesz w swój rozwój osobisty.

Czy da się stać w miejscu?

Nie da się. Rozwój osobisty to droga, którą przemierzamy na przestrzeni całego naszego życia. Składa się on z różnych etapów. Na początku, kiedy jesteśmy małymi dziećmi, uczymy się podstawowych umiejętności, które umożliwią nam samodzielne życie. Robimy pierwszy krok, zdobywamy umiejętności językowe, uczymy się komunikować z innymi i rozróżniać emocje. Później, w okresie nastoletnim, zdobywamy kolejne doświadczenia, opierając swoje działania na zdobytej wiedzy, jednocześnie poszerzając swoje horyzonty na różnych obszarach. I tak, obserwujemy naszą codzienność, patrzymy na świat zewnętrzny i na zmiany, jakie w nim zachodzą, aż do końca życia.

Rozwój to proces naturalny, który dzieje się niezależnie od nas samych. Na co dzień jesteśmy świadkami różnych zdarzeń, spotykamy się z różnymi ludźmi i musimy podejmować różne decyzje. Wszystko to prowadzi do zmiany perspektywy, z której patrzymy na wydarzenia, a to z kolei przyczynia się do naszego rozwoju. Jest to rozwój nieintencjonalny, ponieważ korzystamy ze swoich doświadczeń nieświadomie, są one częścią nas samych. Dopiero, kiedy zastanawiamy się nad swoimi wyborami i obieramy jakiś konkretny kierunek, możemy mówić o rozwoju intencjonalnym, zaplanowanym.

Co jest ważne w rozwoju osobistym?

Najważniejszym punktem w rozwoju osobistym jest samoświadomość, która polega na zdawaniu sobie sprawy ze swoich mocnych i słabych stron. Kiedy skupiasz się na swoich zaletach, umiejętnościach i kompetencjach, musisz zastanowić się nad tym, w jaki sposób wykorzystać je maksymalnie dobrze, tak, by być z nich zadowolonym i móc wykorzystywać je w różnych dziedzinach życia. Z kolei praca nad słabościami polega na zrozumieniu ich przyczyn i rozwinięciem ich w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu sprawiały one trudności i wywoływały jakieś problemy. Najlepiej, jeśli słabe strony uda się zamienić na takie, które będą przynosiły pozytywne rezultaty.

Podstawa rozwoju osobistego

W rozwoju osobistym można wymienić kilka podstawowych elementów, które sprawią, że proces rozwoju będzie maksymalnie wydajny i przyniesie Ci wymierne korzyści. Po pierwsze – na jakimkolwiek aspekcie rozwoju osobistego będziesz chciał się skupić, chęć zmian musi wynikać z Twojej nieprzymuszonej, dobrej woli. Musisz zdawać sobie sprawę ze swoich mocnych i słabych stron oraz całkowicie akceptować siebie, żeby rozwój był efektywny i żebyś mógł osiągnąć wszystkie zamierzone cele. Skuteczny rozwój osobisty nie może być oparty na przymusie i wielkim wysiłku.

Po drugie, bardzo ważna jest motywacja i samodyscyplina, dzięki którym będziesz skutecznie działać. Motywacja pomoże Ci wykonywać postawione sobie zadania i osiągać wyznaczone cele, a samodyscyplina pomoże zorganizować Twój czas i przestrzeń, a także uporządkować wszystkie emocje. Jakie jest źródło motywacji i samodyscypliny? To doświadczenia i wspomnienia, dzięki którym możesz przypomnieć sobie podobne sytuacje i wydarzenia, w których już udało Ci się coś osiągnąć i zyskać.

Umiejętność wyznaczania sobie celów i planowania ich realizacji to także podstawa rozwoju osobistego.

Nie ma nic lepszego niż uczucie, że sam jesteś w stanie poprowadzić cały proces od początku do końca – określić cel, wyznaczyć kroki do jego osiągnięcia – a wszystko to dzięki samorealizacji i motywacji, które sam jesteś w stanie sobie zagwarantować. Czasem jednak potrzebna jest pomoc kogoś obcego i taką pomoc można otrzymać na wszelkich szkoleniach, kursach, warsztatach i konferencjach. Można znaleźć dla siebie także terapeutę lub coacha. Obecnie dostęp do tego typu materiałów i osób jest znacznie ułatwiony.

Rozwój osobisty to wszystkie zmiany, które widzisz nie tylko ty sam, ale zauważają je także inni. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w momencie pracy nad swoimi zaletami, mocnymi stronami, talentami, umiejętnościami i kompetencjami, działasz także na swoje otoczenie – i to w pozytywny sposób.

Masz wybór, czy chcesz podążać ślepo za tym, co przyniesie los, czy chcesz skupić się na swoim życiu i możliwościach, a dzięki temu osiągnąć znacznie więcej.

Ścieżka rozwoju osobistego

Świadomy samorozwój to zbiór wszystkich tych elementów: to samoakceptacja, wspieranie swoich potrzeb i marzeń, zarządzanie swoim życiem, docenianie własnych umiejętności, wykorzystywanie możliwości oraz stawianie sobie celów, utrzymywanie motywacji i samodyscypliny.

W czasie poszukiwań własnej drogi rozwoju możesz natknąć się na wiele pytań. Być może zaczniesz zastanawiać się, co tak naprawdę lubisz robić? Co sprawia Ci radość, a co trudność? Co możesz zmienić, jeśli zamienisz swoją słabą stronę w silną? Do czego prowadzi Twoja ścieżka zawodowa? Jakie masz w życiu wartości, a jakie cele? Na czym warto się skupić, by je osiągnąć?

Rozwój osobisty – a co znaczy dla Ciebie?

3 komentarze
 1. Agnieszka Pabijanek

  Dobry artykuł. Najważniejszym punktem w rozwoju osobistym jest samoświadomość, która polega na zdawaniu sobie sprawy ze swoich mocnych i słabych stron. Tak to prawda!

  Odpowiedz
 2. Danuta Szymańska

  Świetny artykuł 🙂 Polecam 🙂

  Odpowiedz
 3. Kaja

  U mnie się to zaczęło od depresji i pierwszej wizyty u psychologa. Okazało się, ze nic lepszego od kryzysu nie mogło mnie spotkać! Terapeutce z Psychologgii udało się we mnie tchnąć jakąś nową energię. Wystartowałam ze wszystkim na raz, pamiętając jednak, że każdy z nas potrzebuje odrobiny czasu na odpoczynek i regenerację. Do dziś żyję intensywnie. Moje życie od tamtego momentu stanęło na głowie – w pozytywny sposób 🙂

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend