Artykuły

6 powodów niezrozumienia przez bliskich. Jak zacząć żyć po swojemu?

Wszystko, co w życiu robimy prędzej czy później zostaje poddane ocenie otoczenia. Każda zmiana w życiu i każda podjęta decyzja bardzo często są komentowane przez innych ludzi, nawet jeśli nie wpływają bezpośrednio na nikogo poza nami. Choć czasem są to miłe słowa i wsparcie, znaczna część osób nie może liczyć na tak pozytywną reakcję i musi zmierzyć się z krytyką. Najczęściej wątpią w nas bliscy. Jak się nie zniechęcać? Co zrobić, żeby być szczęśliwym człowiekiem i robić swoje, bez względu na opinię innych?

Dlaczego rodzina i znajomi cię nie rozumieją?

Oto najczęstsze powody niezrozumienia twoich decyzji i wiążącą się z tym krytyką:

Po pierwsze

Rodzina i znajomi patrzą na twoje życie przez pryzmat własnych doświadczeń. To, co jednym wydaje się być dobre, dla innych jest sytuacją nienormalną i niezrozumiałą. Każdy człowiek ma inny charakter, inaczej reaguje na wydarzenia życiowe i inne emocje towarzyszą mu na co dzień. Dlatego też wszystko, co dzieje się w twoim życiu ocenia z własnej perspektywy. Dlatego też, chociaż słyszą twoje argumenty, całą sytuację widzą na swój własny sposób.

Po drugie

Twoje najbliższe otoczenie chce ochronić cię przed nieprzyjemnymi konsekwencjami twoich decyzji. Bliskim często wydaje się, że wiedzą, jakie rozwiązanie jest dla ciebie najlepsze i dlatego starają się narzucić ci swoje zdanie. To może nieco dziwna forma troski i miłości, ale dopóki nie wytłumaczysz im, że wiesz co robisz. Daj im do zrozumienia, że mimo innego spojrzenia na sytuację doceniasz ich starania, ale jednak wolisz żyć po swojemu i jesteś gotowa na odpowiedzialność za podjęte decyzje.

Po trzecie

Zazdrość i lenistwo. Poprzez decydowanie się na zmiany w życiu i próbowanie nowych rzeczy pokazujesz bliskim, że nie boisz się wyzwań, a dla osiągnięcia szczęścia możesz znieść chwilowe niewygody i podjąć ryzyko. Ludzie nie lubią zmian, a widząc, że tobie tak łatwo idzie i wykazujesz się taką wytrwałością i zawziętością w dążeniu do celu oraz że mimo ich próby zniechęcenia cię, nie porzucasz podjętych wyzwań. Porównując się do ciebie, widzą swoje lenistwo i podświadomie zazdroszczą ci odwagi.

Po czwarte

Twoi bliscy wiedzą, jakie masz lęki. Prawdopodobnie są to również ich lęki… Wiedzą, co na ciebie zadziała i czego się obawiasz, dlatego wydaje im się, że mają logiczne argumenty, które sprawią, że się poddasz. Dla potwierdzenia swoich słów wykorzystują twoje (i również swoje) strachy oraz kompleksy.

Po piąte

Od zawsze jesteście razem i macie takie same poglądy. Kiedy jesteś z kimś przez większość czasu, macie podobne podejście do życia i w tym przypadku – wzajemnie wspieracie się i utwierdzacie w tym. Dopiero kiedy chcesz wprowadzić jakieś zmiany i kiedy prawdziwe wsparcie byłoby ci bardzo potrzebne zauważasz, że wasze oczekiwania bardzo się różnią. Oni liczą na to, że zawsze będziesz narzekać, że niczego nie da się zmienić, a ty chcesz usłyszeć, że sobie poradzisz i że są po twojej stronie.

Po szóste

Strach przed byciem niepotrzebnym. Twoja rodzina i znajomi mogą się bać tego, że wprowadzając do swojego życia zmiany, zaczniesz spotykać się z innymi ludźmi i przestaniesz się z nimi kontaktować tak często, jak wcześniej – bo znajdziesz sobie nowych przyjaciół, którzy będą bardziej cię rozumieć.

Zacznij żyć dla siebie

Przyczyn, dla których bliskie osoby nie reagują na zmiany w naszym życiu tak, jakbyśmy tego chcieli może być naprawdę wiele. Pamiętaj, że prawdopodobnie każdy z nich chce dla ciebie jak najlepiej, ale nikt nie przeżyje życia dla ciebie, dlatego rób to, co uważasz za słuszne i zgodne ze swoją intuicją. To właśnie ty wiesz najlepiej, co jest dla ciebie dobre.

Jeśli poczujesz, że bardzo potrzebujesz jakiejś zmiany i będziesz wiedzieć, że bez tego nie osiągniesz pełni szczęścia, zdanie innych przestanie być dla ciebie ważne. Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiesz, w twoim otoczeniu zawsze znajdzie się ktoś, kto zareaguje na to w negatywny sposób i podda w wątpliwość słuszność twojego wyboru. Dlatego po prostu rób swoje i nie daj się stłamsić przez oczekiwania i przykre komentarze. Być może ktoś zauważy, że wprowadzanie zmian nie jest takie złe, przynosi wiele radości i ostatecznie sam spróbuje w życiu czegoś nowego, czego zawsze się bał. Możesz stać się inspiracją dla swoich najbliższych!

2 komentarze
  1. Andrzej Jankowski

    Trafione w punkt. Jest jednym z wielu naszych problemów, że kiedy zaczynasz “żyć dla siebie” często jest to niezrozumiałe i źle widziane w otoczeniu. Decyzja należy do Ciebie. Powodzenia.

    Odpowiedz
  2. Rafał Bednarz

    Rodzina zawsze będzie na nie jak nie spróbujesz to nic nie osiągniesz.A żeby osiągnąć to trzeba się nigdy nie podawać tylko dążyć do sukcesu małymi kroczkami:)))

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend