Artykuły

Pięć zasad, które pozwolą Ci osiągnąć cel

Często wyznaczamy sobie jakieś cele, a po jakimś czasie zauważamy, że nie udało się nam ich spełnić, lub, że zostały wykonane tylko w niewielkim procencie. Czy to oznacza, że nie powinno się tworzyć takich postanowień, skoro istnieje wysokie ryzyko, że nie uda się nam ich wykonać? Oczywiście, że warto stawiać sobie cele! Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, jakich zasad przestrzegać, aby o wiele skuteczniej działać i osiągnąć sukces. To tylko 5 reguł, których wdrożenie nie jest trudne, a dzięki którym uzyskać można wymarzone rezultaty.

Czy czekasz do końca roku?

Najczęściej ludzie decydują się na zmiany w życiu, kiedy zbliża się koniec roku. To wtedy część z nas siada i zastanawia się, czy minione dwanaście miesięcy były korzystne, przyniosły to, czego oczekiwaliśmy, zaskoczyły nas, a może rozczarowały. Widzimy popełniane błędy, złe nawyki i pojawia się pomysł o odcięciu się od nich wraz z wejściem w nowy rok. To dlatego tak wiele osób w styczniu zaczyna chodzić na siłownię czy trzymać zdrową dietę.
Czy takie postanowienia są dobre? Warto pamiętać, że nawet największy cel można wyznaczyć sobie w dowolnym momencie. Nie musi to być ani początek roku, ani nowy miesiąc czy tydzień.
Nie warto odkładać, skoro można osiągnąć sukces właśnie dziś!

Jak się nie zniechęcić?

Wiesz już, że cel warto postawić sobie nawet teraz. Ale co robić, żeby udało się go zrealizować? Tutaj pomoże pięć zasad, które zaraz poznasz. Kierują się nimi ludzie, którym co roku udaje się podołać postawionym wyzwaniom i którzy cieszą się z możliwości zmieniania swojego życia na lepsze.

Cele 12 tygodniowe.

Bardzo dobrze brzmi cel: „Jeść zdrowo przez rok”, ale jego wykonanie będzie graniczyło z cudem. Ludzki mózg działa w taki sposób, że potrafi zmobilizować się do działania, kiedy ma konkretny termin.
Z badań wynika, że o wiele skuteczniejsze rezultaty zauważa się, gdy taki termin nie przekracza 12 tygodni. W czasie 3 miesięcy osiągnąć da się naprawdę wiele, a przy tym czas zakończenia nie jest na tyle odległy, żeby zniechęcać.

Odpowiednie nawyki.

Jeśli ponad połowa Twoich nawyków jest produktywna, istnieje ogromna szansa na to, że zmieni się całe Twoje życie. Nawyki sukcesu to po prostu nakierowanie działań na właściwy tor oraz ich dokumentowanie. Spostrzeżenie, że stopniowo zbliża się do celu sprawia, że czuje się satysfakcję i nie chce się rezygnować z zadania przed jego ukończeniem – a to znacząco przybliża sukces. Warto każdego dnia zapisywać, czy w ciągu ostatniej doby zrobiło się cokolwiek, by przybliżyć cel, a także notować, czy coś poszło nie tak. Dzięki temu zobaczysz, nad czym jeszcze trzeba pracować oraz co wychodzi Ci najlepiej. Znając siebie, swoje możliwości oraz postępy, łatwiej jest osiągnąć zamierzony na początku wynik.

Regularność.

Każdy, kto chce coś osiągnąć, musi co dzień pracować nad ustalonym celem. Choć zewsząd otaczają inne obowiązki, powinno się znajdować czas na własne priorytety. Jeśli zależy Ci na czymś, dobrze jest w ciągu dnia zarezerwować kilka (np. 3 czy 5) 50-minutowych bloków, w których trakcie skupisz się tylko na swoim celu.

Precyzyjność.

Dokładnie zastanów się, co musi się stać, by uznać cel za spełniony i jak dużo musisz z siebie dać, aby to wykonać. Pomocne okazać może się zapisanie poszczególnych kroków niezbędnych do pokonania. Musisz zdać sobie sprawę, co dokładnie robić, aby móc jak najszybciej zacząć. Pamiętaj, że wynik zależy tylko od Ciebie i od Twojej pracy.

Pozytywne nastawienie.

Wiara w siebie pozwala na wytrwanie przy swoich celach – przestań myśleć o tym, że może Ci się nie powieść! Nowy dzień to nowe możliwości, a każdy przybliża Cię do sukcesu. Skup się na zmianie, której dokonujesz, i pamiętaj, że nawet najmniejszy postęp ma gigantyczne znaczenie!

Skoro wiesz, że potrafisz, to do dzieła!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend