Artykuły

Poznaj 23 rzeczy, których nie robią ludzie sukcesu

Sukces. Wyobraź sobie pozytywne emocje przepełniające osobę, która go osiągnęła. Wewnętrzny spokój lub radość, ład. Ty też możesz go osiągnąć. Ludzie posiadają pewne cechy i prezentują zachowania, które ułatwiają jego osiągnięcie. Rzadko jednak zastanawiamy się nad kwestią przeciwną – jakie postawy mogą drogę do niego nam utrudnić? Jeśli sukces rozumiemy jako umiejętne osiąganie zamierzonych celów, to warto pomyśleć nad tym, co tą skuteczność może nam obniżać. Poniżej znajdziesz listę 23 rzeczy, których ludzie sukcesu nie robią. Wystrzegając się ich, i Ty możesz osiągnąć własny sukces. 

1. Nie pozwalają, by inni ludzie dyktowali im, jakie decyzje mają podejmować.

Żeby skutecznie spełniać własne marzenia, ludzie sukcesu pielęgnują swoją autonomię. Sami decydują o swoim życiu, podejmują odpowiedzialne decyzje i układają cele. Ufają swojej wiedzy i intuicji. Nie oznacza to oczywiście, że nie słuchają rad innych osób. Umieją słuchać rad innych i wyciągać z nich wnioski, jednak niekoniecznie muszą się do nich stosować. Sami najlepiej wiedzą czego chcą i co jest dla nich najlepsze.

2. Niczego automatycznie nie przyjmują jako niepodważalną prawdę.

Oprócz posiadania autonomicznej postawy, ludzie sukcesu potrafią krytycznie oceniać to, co się wokół nich dzieje. Poddają analizie informacje, które do nich dochodzą, kwestionują je. Rozumieją, że nawet autorytet może się mylić. Dzięki swojemu sceptycyzmowi potrafią samodzielnie myśleć i zachowują poczucie wpływu na otaczającą ich rzeczywistość.

3. Nie trzymają się kurczowo błędnych przekonań z przeszłości.

Samodzielność w podejmowaniu decyzji oraz krytyczna postawa nie wykluczają umiejętności przyznania się do błędu. Wręcz przeciwnie, ludzie sukcesu potrafią zaakceptować fakt, że nie są nieomylni. Czerpią wiedzę z własnych pomyłek i wyciągają wnioski na przyszłość. Mają świadomość, że to właśnie dzięki swojej pokorze i otwartości na zmiany mogą osiągnąć sukces.

4. Nie przejmują się rzeczami, których nie są w stanie przewidzieć.

Nie da się przewidzieć całej przyszłości i wszystkich możliwych wydarzeń. Ludzie sukcesu mają tego świadomość i nie przejmują się rzeczami, na które nie mają wpływu. Dzięki swojej otwartości na doświadczenie potrafią dostosowywać się do zmiennych realiów, zmieniać plany, improwizować. Nie poddają się w przypadku występowania trudności, których nie potrafili z wyprzedzeniem przewidzieć, za to wykazują gotowość, żeby im sprostać.

5. Nie zadręczają się tym, co myślą o nich inni ludzie.

Ludzie sukcesu nie kierują się negatywnymi opiniami innych osób. Są odporni na krytykę, dzięki czemu nie załamują się pod jej ciężarem. Mogą wyciągać z niej wnioski, jednak nie tracą swojego czasu ani energii, by kłócić się z głosami nieprzychylnych osób.

6. Nie sądzą, że sukces przyjdzie szybko i łatwo.

Dążenie do sukcesu jest procesem długotrwałym, wymagającym wysiłku i zaangażowania. Dzięki tej wiedzy nie zniechęcają się po napotkaniu trudności, potrafią wytrwale realizować własne plany. Mają świadomość, że rozwój indywidualny u każdej osoby przebiega inaczej, w innym tempie, więc nie oczekują błyskawicznego spełnienia swoich marzeń.

7. Nie czekają z podjęciem działania na “właściwy czas”.

Ludzie sukcesu wiedzą, że nie ma czegoś takiego jak “właściwy moment”. Działają tu i teraz, nie zwlekają z realizacją swoich planów. Potrafią wyjść ze złudnej strefy komfortu, którą daje bezczynność i przyzwyczajenie. Tylko dzięki takiemu nastawieniu są gotowi iść wytrwale naprzód i gonić za swoimi ambicjami.

8. Nie lekceważą znaczenia planowania.

Dzięki starannie przygotowanym planom działania potrafią skutecznie realizować swoje założenia. Monitorują swoje postępy, oceniają osiągnięte cele. Skrupulatnie wypełniony grafik pozwala im utrzymać dynamiczne tempo oraz wyznacza aktualny kierunek działania. Zapisują sobie wszystkie plany, by nie musieć zapamiętywać wszystkiego, co powinni jeszcze zrobić.

9. Nie podejmują ważnych decyzji pod wpływem chwili lub kaprysu.

Emocje nie są dobrym doradcą, zwłaszcza w podejmowaniu ważnych decyzji. Ludzie sukcesu potrafią racjonalnie analizować sytuację, ich działania są dokładnie przemyślane. W sytuacji emocjonalnego wzburzenia dają sobie odetchnąć i odkładają decyzje na później, by nie podejmować ich pochopnie, ponieważ mogłoby to zniweczyć ich dokładnie ułożone plany.

10. Nie planują dla siebie nierealistycznych celów.

Ludzie sukcesu wiedzą, żeby stawiać przed sobą cele możliwe do osiągnięcia, realistyczne. Znają swoje możliwości i listę celów planują w taki sposób, żeby byli w stanie ją skutecznie realizować.

11. Nie liczą czasu pracy jak na etacie.

Ludzie sukcesu swoich dążeń nie zamykają w sztywne ramy czasowe. Działają narzucając najbardziej dla siebie wydajny rytm. Tworzą w ten sposób własny, nienormowany czas pracy, w którym równoważą odpowiedni do ich wymagań czas aktywności i odpoczynku. Dzięki temu zwiększają swoją skuteczność i mogą osiągnąć więcej w krótszym czasie.

12. Nie pracują ciężej niż to konieczne.

Ludzie sukcesu wiedzą, że przepracowanie prowadzi do znacznego obniżenia własnej wydajności. Dzięki temu potrafią dobrze organizować swój czas. Pracują na pełnych obrotach, jednak gdy obowiązki ich przerastają, delegują ich część na inne osoby. Potrafią dzięki temu długo utrzymywać wysoki stopień efektywności.

13. Nie zapominają o słowach “dziękuję” i “proszę”.

Kierują je do wszystkich, którzy towarzyszyli im i wspierali w drodze do osiągnięcia marzeń. Ludzie sukcesu mają świadomość, że bez pomocy innych osób dużo trudniej było by im je zrealizować. Kierują swoją wdzięczność do tych, którzy przyczynili się do ich szczęścia. Starają się ją we właściwy sposób wyrażać. Są uprzejmi i mili, ponieważ wiedzą, że odpowiednio traktując innych, będą spotykali się z takim samym nastawieniem.

14. Nie nadużywają alkoholu i innych używek

Nadużywanie alkoholu lub innych używek może szybko poskutkować zaprzepaszczeniem wszystkich swoich celów. Niebezpiecznie szybko może prowadzić do braku kontroli, a poprzez to niezdolności do realizowania własnych marzeń. Ludzie sukcesu znają umiar i jeśli korzystają z używek, to tylko w sposób bezpieczny i kontrolowany.

15. Nie pozwalają, żeby nawyki kontrolowały ich życie.

Tak samo jak z używkami, złe nawyki potrafią mieć katastrofalny wpływ na skuteczność w działaniu. Ludzie sukcesu wystrzegają się, by nie popadać w rutynę i nie dać się zniewolić przyzwyczajeniom. Wszelkie nawyki zawężają możliwość działania i utrudniają swobodne podejmowanie decyzji. Dlatego też ludzie sukcesu starają się zwalczać swoje nawyki, a gdy nie mogą tego zrobić, próbują swoje złe nawyki tak wykorzystać, by przynosiły jakieś korzyści.

16. Nie użalają się nad sobą.

Co się stało to się nie odstanie. Ludzie sukcesu nie żałują błędnych decyzji, nie tracą swojego czasu nad żaleniem się i rozmyślaniem co powinni byli zrobić. Biorą odpowiedzialność za swoje czyny, wynoszą wnioski i działają dalej. Rozumieją, że w życiu nie zawsze jest łatwo i nie wszystko jest sprawiedliwe.

17. Nie próbują zadowolić wszystkich wokoło.

Ludzie sukcesu wiedzą, że nie żyją po to, by ciągle zadowalać i zaspokajać innych ludzi. Potrafią odmawiać i wyrażać swoje opinie w uprzejmy, ale sprawiedliwy i szczery sposób. Nie kłamią tylko po to, by inni usłyszeli to, co chcą usłyszeć.

18. Nie boją się podejmować odpowiednio przekalkulowanego ryzyka.

Potrafią odpowiednio kalkulować skutki swoich decyzji. Ryzykownych kroków nie podejmują lekkomyślnie, starają się rozeznać najpierw w sytuacji, by zmniejszyć prawdopodobieństwo porażki. Analizują wszystkie argumenty przed podjęciem takiej decyzji.

19. Nie zazdroszczą sukcesu innym ludziom.

Ludzie sukcesu potrafią docenić osiągnięcia innych osób. Zamiast czuć zazdrość cieszą się, że ktoś osiągnął swój cel. Nie czują urazy ani zazdrości względem innych. Nie chcą tracić z tego powodu czasu i energii, którą mogą spożytkować na wiele innych, konstruktywnych sposobów.

20. Nie poddają się po poniesieniu porażki.

Porażka nie jest dla ludzi sukcesu powodem do porzucenia swoich marzeń. Zamiast tego uczą się na błędach, rozwijają, stają się lepsi. Walczą z trudnościami tak długo, aż uda im się osiągnąć to, czego chcą.

21. Nie uważają, że świat jest im coś winien.

Ludzie sukcesu wiedzą, że aby coś osiągnąć, muszą sami po to sięgnąć. Nie chcą od życia nic za darmo. Pracują na swój sukces i podejmują ciężki wysiłek, bo móc samemu osiągnąć uczucie spełnienia. Nigdy nie żądają od życia więcej niż to, na co sami sobie zapracowali.

22. Nie zapominają o najbliższych – rodzinie i przyjaciołach.

Pomimo dynamicznego trybu życia, ciągłego podejmowania wyzwań, dążenia do realizacji celów ludzie sukcesu nie zapominają o swoich bliskich. Planują dla nich swój czas, spędzają go w gronie bliskich. Pielęgnują relacje z innymi osobami. Wiedzą, że bez otoczenia kochających osób, nie byli by tym, kim są, i pomimo swoich osiągnięć nie czuli by radości i szczęścia.

Dlatego też, co najważniejsze, ale być może trudne do zrozumienia zostawiliśmy na koniec:

23. Ludzie sukcesu nie definiują swoich osiągnięć w oparciu o ilość posiadanych pieniędzy!

Sukces nie musi się wiązać z posiadaniem ogromu dóbr materialnych i pieniędzy. Jest on raczej pewnym stanem spełnienia, związanym z emocjami takimi jak szczęście, radość i spokój. Emocje te jednak wcale nie są tak silnie zależne od aktualnego stanu posiadania jak może się wydawać – ciężko bowiem osiągnąć satysfakcjonujący zakres majętności, wiedząc że zawsze można mieć więcej i więcej. Prowadzi to tylko do poczucia stałego niezaspokojenia. Dlatego swojego sukcesu, a poprzez to szczęścia, ludzie ci nigdy nie przeliczają na pieniądze.

1 komentarz
  1. Agnieszka Pabijanek

    Tak właśnie, trafne stwierdzenie- Ludzie sukcesu wiedzą, że nie ma czegoś takiego jak “właściwy moment”. Działają tu i teraz, nie zwlekają z realizacją swoich planów. Bardzo dobry artykuł.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend