Artykuły

Poznaj 7 zasad jak stać się Mega Liderem

Liderem stajesz się gdy w grupie osób przejmujesz inicjatywę. Może stać się to podczas organizacji projektu, pracy grupowej czy rozmowy. To od Ciebie zależy czy podejmiesz się roli lidera. Dzisiaj poznasz kilka sposobów na to jak stać się dobrym liderem, który jest autentyczny i decyzyjny.

Umiejętność ta okaże się przydatna nie tylko podczas dużych projektów, ale też podczas zwykłych spotkań ze znajomymi czy rodziną. Powszechna jest opinia, że liderowi niezbędna jest charyzma. Nie jest to jednak do końca prawda. Charyzma staję się niezbędna podczas przewodzenia dużej grupie, w mniejszym gronie nie jest to warunek konieczny. Jeśli dobrze się przygotujesz, nawet nie posiadając charyzmy, możesz wcielić się w rolę lidera. Najważniejsza jest świadomość sytuacji, w której decydujesz się na przejęcie inicjatywy.

Może to mieć miejsce podczas pracy grupowej w szkole czy na uczelni, podczas rozmowy z płcią przeciwną lub w trakcie wieczornego wyjścia w gronie przyjaciół. Jeśli się zastanowisz, dostrzeżesz, że w różnych sytuacjach pragnąłeś by ktoś inny za Ciebie o czymś zdecydował. Potrzebowałeś, tak jak większość ludzi, by ktoś pomógł Ci wykonać krok do przodu. Ludzie potrzebują liderów, ponieważ dzięki nim nie muszą podejmować trudnych wyborów. Możesz stać się jedynym z nich aby skutecznie inspirować i motywować do działania. Poniżej przedstawię Ci kilka rad, które pozwolą Ci zostać człowiekiem, za którym podążają inni. Warto wcielać je najpierw w mniejszym gronie, by później poprowadzić większą grupę.

1. Przede wszystkim nie bądź egocentryczny. Aby być autentycznym i dobrym liderem skup się na poznaniu ludzi ze swojego otoczenia. Przyjrzyj się ich życiu, zachowaniu, sposobowi myślenia. Lider to odpowiedzialna funkcja, w której nie jesteś najważniejszy Ty, ale ludzie, którymi kierujesz. Staraj się wskazywać właściwe rozwiązania grupie, której przewodzisz. Działaj dla ich dobra, nie dla własnego.

2. Nie staraj się być perfekcyjny. Smutna prawda jest taka, że ideały nie istnieją. Po za tym ludzie nie pragną idealnych przywódców. Chcą kogoś podobnego do nich, z podobnymi problemami i trudnościami. Pokaż swojej grupie, że też masz problemy, które starasz się rozwiązać. Zamiast tworzyć wizerunek ideału, stwórz wizerunek kogoś podobnego do nich. To pozwoli Ci zbudować zaufanie.

3. Wspomniane było już, jak ważne jest poznanie członków swojej grupy. Postaraj się poznać nie tylko ich samych, ale też ich życiowe zasady i cele. Dowiedz się czym się kierują i czego pragną dla siebie i świata. Słuchaj uważnie i nie oceniaj. To pomoże Ci pogłębić zaufanie i zbudować wzajemne zrozumienie.

4. Miej przed sobą jasny cel, do którego pragniesz dążyć. Cel ten musi być atrakcyjny dla ludzi, którzy za Tobą podążają. W inny wypadku nie pójdą za Tobą. Powinieneś komunikować swoje plany i drogi do ich osiągnięcia. Ludzie nie będą podążać za Tobą, ale za ideą, którą im przedstawisz. Pamiętaj jednak by być elastycznym i wprowadzać zmiany jeżeli będzie to konieczne.

5. Zawsze bądź otwarty na nowe pomysły i rozwiązania. Zbuduj bezpieczną atmosferę, w której każdy może wyrazić swoje zdanie i dzielić się pomysłami. Tylko w taki sposób możliwa jest prawdziwa praca w grupie. Ponadto otwieranie się na różne pomysły pozwoli na bardziej kreatywny i dynamiczny rozwój.

6. Pamiętaj o tym żeby motywować. Kiedy pragniesz wcielić w życie jakiś pomysł lub cel, ludzie muszą mieć motywację by za Tobą podążyć. Staraj skupić się na korzyściach, które osiągną jeśli będą działać razem z Tobą. W jaki sposób ich życie zmieni się na lepsze, jeśli wspólnie osiągniecie cel, który wyznaczyłeś. To powinna być główna droga Twojego motywowania. W ostateczności możesz powołać się na nieprzyjemne rzeczy, które mogą mieć miejsce, jeśli Twój pomysł nie zostanie zrealizowany.

7. Miej pozytywne nastawienie do każdego człowieka. Bądź otwarty na innych i każdą osobę traktuj jako potencjalną wspaniałą relację. To podejście nie tylko zjedna Ci ludzi, ale wzmocni Twój entuzjazm i zapał do pracy.

Pamiętaj, że liderem nie można ‘się samemu wybrać’. To grupa musi go zaakceptować. Wdrożenie tych wskazówek pozwoli Ci wypracować odpowiednie podejście i umiejętności, które są niezbędne dla dobrego przywódcy.

1 komentarz
  1. Joanna Pieklik

    Mega 🙂 każdy powinien wydrukować to sobie i powiesić nad biurkiem 🙂

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend