Artykuły

Pracuj więcej, zarobisz więcej…Prawda?

Wiele osób w pewnym momencie swojego życia stwierdza, że poświęca zdecydowanie zbyt dużo swego czasu na pracę. Dlaczego? Ich odpowiedź jest prosta – by więcej zarobić, mieć więcej.

W dawnych czasach tak właśnie podchodzono do tej kwestii i dziś ten stereotyp wciąż pokutuje. Rodzice kładą do głów swoich dzieci slogany typu: ucz się, a będziesz miał dobrą pracę i dużo pieniędzy. Jednak zarobki w Polsce pomimo najlepszych chęci i starań, zdecydowanie nie znajdują w tym odzwierciedlenia.

Pieniędzy potrzebuje każdy człowiek, zdecydowanie więcej niż posiada obecnie. Na każdą podwyżkę pracownik zawsze reaguje entuzjazmem, w końcu większa ilość pieniędzy zawsze się przyda. A gdy już postawimy sobie cel, by gromadzić tych pieniędzy jeszcze więcej, koło zazwyczaj się zamyka.

Bo jak zarobić więcej?

Oczywiście poświęcając na pracę więcej swojego czasu, a być może dosięgnie nas awans i będzie wyższa pensja.

Może być to droga do celu, ale czy to jest właściwa droga? W korporacji wiele osób nie dostrzega starań swoich pracowników. Mnóstwo awansów od początku jest już przesądzona, a pracownicy do nich są typowani dużo wcześniej, niż ktokolwiek dowie się o takiej możliwości. Dlatego myślenie jest takie, że większe pieniądze będą, jak poświęci się więcej czasu na pracę, jednak nie jest to żaden pewnik. Natomiast Jest rzecz, którą można przez takie podejście stracić, a jest to rzecz bezcenna – CZAS.

Czas, który można spędzić z rodziną. Zacieśniać z nimi relacje, wyjeżdżać, cieszyć się życiem. Jak zaniedbamy te relacje rodzinne, to ciężko będzie to naprawić po latach, spędzonych pogonią za pieniędzmi. Dlatego tak bardzo ważny jest CZAS, który może poszerzać nasze horyzonty. Mając go więcej, możemy się dokształcić w wybranej dziedzinie albo przeczytać ciekawą książkę. Czas daje również możliwość kreatywnego myślenia. Nikt nie jest w stanie rozwinąć w pełni swojego umysłu i pomysłów, jeśli większość dnia siedzi w krześle w gigantycznej korporacji.

Wniosek jest zatem prosty, więcej pracy, wcale nie daje więcej pieniędzy i sukcesów. Wręcz przeciwnie, ograbia z kwestii najważniejszych. Z wyobraźni, z czasu spędzonego z rodziną, z możliwości nabywania wiedzy. Natomiast mniejsza ilość pracy może pozwolić odkryć w sobie rzeczy i pokłady pomysłów, które koniec końców, i tak zagwarantują nam pieniądze oraz nieopisaną satysfakcję. Mechanicznie wykonywana praca nigdy nie da człowiekowi tyle, co możliwość realizowania własnych pomysłów i czerpanie z nich korzyści.

4 komentarze
 1. Korneliusz Zagórski

  Można więcej pracować, można więcej przez to zarabiać ale czas który na to poświęcamy nigdy już nie wróci.

  Odpowiedz
 2. Konrad Znamierowski

  Pracuj mądrze nie ciężej.

  Odpowiedz
 3. Agnieszka Pabijanek

  W dzisiejszym świecie jesteśmy skażeni kapitalistycznym przekonaniem o wyższości pieniądza nad autentycznymi wartościami. Powoli pieniądz staje się wyznacznikiem wartości wszystkiego, nawet myślenia. ogromne rzesze ludzi pozostają pod wpływem nieokiełznanej chęci posiadania. Swe zagubienie intelektualne tłumaczą przymusem zdobycia środków do luksusowego życia, lub też wzbogacenia się w celu poznania “wielkiego świata”Celem ich życia staje się pieniądz. Posiadając majątek dążą do tego aby mieć go coraz więcej. Sprawdza się tu przysłowie, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Robiąc karierę zaczynają zaniedbywać rodzinę i przyjaciół. Mają dla nich coraz mniej czasu.Można zaobserwować istnienie wśród młodzieży tak zwanego „wyścigu szczurów”. Jest to nic innego jak dążenie do pieniędzy i władzy. Ucząc się po całych dniach i nocach ludzie myślą, że zapewnią sobie bogatą przyszłość. Poświęcają całych siebie, aby w przyszłości móc mieć jak najwięcej pieniędzy – czyż to nie jest podporządkowanie się pieniądzom? Przecież można pracować mądrzej …. i mieć czas…!!!

  Odpowiedz
 4. Małgorzata Ryniak

  Idealna praca to marzenie wielu osób. Pojęcie „idealny” jest jednak mocno względne i przede wszystkim subiektywne. Choć w większości przypadków to zarobki stanowią główny cel. Warto pracować mądrze :).. a nie .. ciężko. Takie możliwości daje nam praca przez internet .Bo ważne są relacje rodzinne, ciężko będzie je naprawić po latach, spędzonych w pogoni za wypłatą 🙂

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend