Artykuły

Skuteczna i wydajna praca w domu

Praca w domu ma swoje niekwestionowane zalety. Należą do nich chociażby brak uciążliwych dojazdów do siedziby firmy czy zmniejszenie czynników stresowych w postaci niezadowolonego szefa nad głową. Jednak tego typu praca wymaga samodyscypliny i umiejętności łączenia życia zawodowego z prywatnym. Warto przemyśleć taką decyzję i wcześniej się przygotować. Oto kilka rad, które pomogą skuteczniej pracować w domu.

Prywatne biuro

Ważną rzeczą jest wyodrębnienie przestrzeni do pracy od reszty domu. Jeśli tylko istnieje taka możliwość niech będzie to osobne pomieszczenie, oczywiście odpowiednio doświetlone i z dostępem świeżego powietrza. Jeśli nie, powinien być to wyraźnie oddzielony kącik do pracy, gdzie znajdują się jedynie sprzęty i akcesoria niezbędne do pracy w domu. Pomoże to w skupieniu uwagi na zadaniach do wykonania oraz da czytelny sygnał podświadomości oraz  domownikom „jestem w biurze”.

Stanowisko pracy

Przygotowanie odpowiedniego biurka, wygodnego krzesła, teczek na dokumenty, akcesoriów do sporządzania notatek spoczywa teraz na naszych barkach. Warto podejść do tego na poważnie i postarać się urządzić stanowisko pracy jak najbardziej ergonomiczne. Krzesło powinno być naprawdę wygodne – czas spędzony w nim będzie zdecydowanie dłuższy niż do tej pory. Biurko czy stolik ma za zadanie pomieścić nie tylko laptopa czy stacjonarny komputer, ale również niezbędne papiery, dokumenty, przybory do pisania oraz telefon, jeśli wymaga tego charakter pracy. Najczęściej używane rzeczy powinny być w zasięgu ręki, ale niekoniecznie tłoczyć się na biurku, dlatego warto dobrze przemyśleć ustawienie szaf czy innych mebli.

Konkretne godziny pracy

Kluczem do osiągnięcie satysfakcji z wyboru pracy zdalnej jest ustalenie godzin pracy i trzymanie się ich. Nie oznacza to absolutnie, że należy pracować do 8 do 16 czy od 9 do 17. Chodzi raczej o to, żeby wyznaczyć sobie konkretne pory przeznaczone na pracę zawodową, które nie będą rozciągane na resztę dnia i życie prywatne. Godziny „urzędowe” można dopasować do rytmu dnia, wybierając pory w których mózg funkcjonuje najbardziej efektywnie, a skupienie jest największe. Taka elastyczność należy do głównych zalet pracy w domu

Spokój w godzinach pracy

Nie należy dać się zmanipulować rodzinie czy znajomym na wykonywanie dodatkowych prac czy załatwianie innych spraw w godzinach przeznaczonych na pracę. Jest to może najtrudniejsze, ale w tym miejscu trzeba postawić zdecydowaną granicę między sferą zawodową a prywatną. Należy zapewnić sobie względną ciszę i spokój, wyjaśniając domownikom, dlaczego i w jakich porach jest się niedostępnym, pomimo fizycznej obecności w domu. Coś w rodzaju mentalnych tabliczek „nie przeszkadzać” czy „nie ma mnie w domu”.

Kontakty zawodowe i prywatne

Warto również wprowadzić zasadę nie odbierania telefonów prywatnych w godzinach pracy. Nie chodzi oczywiście o nieodbieranie awaryjnych połączeń od rodziny, które i tak odebralibyśmy pracując poza domem, ale raczej o długie pogaduszki z tymi, co lubią poplotkować. Podobnie rozmów zawodowych powinniśmy unikać w czasie przeznaczonym dla rodziny, jedynie wtedy nasze deklaracje mogą być traktowane poważnie. Pomocne w takim podziale są dwa adresy e-mailowe i dwa nr telefonu.

“Nie” dla odkładania na później

Człowiek ma skłonność do odkładania trudnych czy mniej przyjemnych zajęć na później. Pracując w domu jest się na to szczególnie narażonym, ponieważ jest mnóstwo rzeczy, które można zrobić z poczuciem, że nie traci się czasu np. wstawienie prania, zmywanie czy zaległe prasowanie. Niebezpiecznie dużo czasu można również stracić przeglądając pocztę i udając, że się odpisuje na maile, zamiast zabrać się do konkretnego zadania w pracy. Należy w tym miejscu narzucić sobie szczególną dyscyplinę, np. wieszając przed sobą harmonogram pracy z godzinowym rozplanowaniem zadań na dzisiejszy dzień i ściśle się go trzymając. Warto też dzielić duże zadania na mniejsze, by motywować się postępem w pracy.

By nie wpaść w nadmierną rutynę

Praca w domu pozwala od czasu do czasu urozmaicić sobie nieco monotonnie pracy np. zasiadając z laptopem w ogródku czy odpisując na mail na kanapie w salonie. Taka zmiana pozwala uniknąć nadmiernej rutyny, która zmniejsza efektywność. Nie można jednak robić tego zbyt często – w przeciwnym wypadku można mieć potem problem ze skupieniem się i powrotem do normalnego trybu w kąciku biurowym.

Częste przerwy

Warto uwzględnić w harmonogramie dnia przerwy, by ze świeżym umysłem wracać do kolejnych zadań. Szklanka herbaty czy kilkuminutowa gimnastyka pozwolą na odprężenie i zwiększenie efektywności pracy.

Dbałość o kontakty z innymi ludźmi

Człowiek jest istotą społeczną. Pracując z innymi ludźmi automatycznie wypełniamy sobie towarzyską lukę, która może się pojawić w przypadku pracy zdalnej. Dlatego przebywając większą część dnia w domu należy koniecznie zadbać o sferę towarzyską i jak najczęściej spotykać się z innymi w czasie prywatnym.

Motywacja

Praca w domu wymaga silnej motywacji i to nie tylko finansowej. Trzeba ciągle jej poszukiwać, by nie ulec zniechęceniu, które obniża wydajność. Warto uzmysłowić sobie, co tak naprawdę pragniemy osiągnąć i umieścić te cele w zasięgu wzroku.

1 komentarz
  1. Andrzej Jankowski

    Jak rzadko w której, trzeba być bardzo zorganizowanym i odpornym … na “rozpraszacze” wszelkiego rodzaju. Jest też wiele zalet. Uwierz. Do dzieła !!!!!!!!!

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend