Artykuły

Strefa komfortu – czym jest i jak z niej wyjść?

Pierwsza zasada brzmi: jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz jak najszybciej wyjść ze swojej strefy komfortu. Strefa komfortu to nic innego jak codzienność, do której większość ludzi jest po prostu przyzwyczajona. Raz zdobyte doświadczenie wykorzystuje się ponownie w tym samym celu. Decydowanie się na rozwiązania znane, sprawdzone. Wybieranie przyjemnych i pewnych dróg w życiu. To wszystko opisuje tkwienie w strefie komfortu.

Czy sukces jest dla wszystkich?

Twój cel w życiu to odniesienie sukcesu w jakiejś branży? Chcesz stać się niezastąpionym ekspertem? W takim przypadku opuszczenie strefy komfortu jest po prostu obowiązkowym krokiem. I to już na samym początku przygody. Zaczynając swoją działalność w jakiejkolwiek branży, trzeba mieć świadomość tego, że każde nowe przedsięwzięcie wiąże się z ryzykiem. Można wszystko wygrać albo wszystko stracić, ale to od ciebie zależy, czy podejmiesz w ogóle walkę i wykażesz się wolą przetrwania. Jeśli poddajesz się na pierwszych trudnościach i rezygnujesz z własnych marzeń tylko ze strachu przed niepowodzeniem, już zawsze będziesz należeć do grupy osób, które nigdy nie osiągnąć swoich celów.

Czym jest wyjście ze strefy komfortu?

Opuszczenie strefy komfortu wiąże się z umiejętnością pokonywania lęku i stresu. Nikt nie zabrania ci się bać, ale jeśli potrafisz pokonać to uczucie i skupić się na pozytywnych stronach, a podjęte działanie daje ci wiele satysfakcji i dalej pragniesz się rozwijać, oznacza to, że potrafisz wyjść ze swojej strefy komfortu w imię czegoś więcej.

Wyjście ze strefy komfortu wiąże się także z innymi elementami, takimi jak: podwyższenie pewności siebie, świadomość własnych zalet, gotowość do podejmowania wyzwań, umiejętność godzenia się z porażkami i nauka na błędach, satysfakcja z drobnych sukcesów, prowadzących do osiągnięcia głównego celu.

Jak wyjść ze strefy komfortu?

Jak zbudować większą pewność siebie, aby nie dać się pokonać instynktowi, który każe się schować i żyć po staremu (wygodnie, bez ryzyka, bez adrenaliny) oraz walczyć z negatywnymi emocjami, które odwlekają cię od realizacji życiowego planu? Poniżej znajdziesz 3 najlepsze, sprawdzone i skuteczne metody na radzenie sobie z takimi problemami. Wprowadzenie ich do swojej codzienności pomoże ci pozbyć się strachu i zacząć działać poza utrwalonym schematem.

PIERWSZA
Zacznij doceniać swoje zalety i nie bój się przyznać, że coś ci się udało. Najlepiej, by wszystkie małe sukcesy były zapisywane na kartkach, tak, by zawsze można było do nich szybko sięgnąć i wyrabiać w sobie nawyk nowego spojrzenia na własne życie. Jeśli dotychczas autokrytyka była podstawowym sposobem myślenia, takie kartki pomogą ci wypracować nowy system, dzięki któremu zaczniesz doceniać siebie i będziesz mieć świadomość tego, że jesteś wartościowym człowiekiem. Opuszczenie strefy komfortu będzie znacznie łatwiejsze, kiedy zaczniesz myśleć o sobie jako o kimś, kto poradzi sobie w każdej sytuacji.

DRUGA
Ubieraj myśli w słowa. Niezależnie od tego, czy wszystko idzie zgodnie z planem czy nic nie jest po twojej myśli, nie bój się powiedzieć tego na głos. Negatywne emocje szybciej opuszczą twoje myśli, a pozytywne jeszcze bardziej zmotywują do działania.

TRZECIA
Wizualizuj sobie sytuacje, które są dla ciebie niewygodne. Im częściej będziesz myśleć o nieprzyjemnych wydarzeniach, których się boisz, tym szybciej przyzwyczaisz się do nich na tyle, że strach zniknie. Dzięki analizowaniu zdarzeń, które nigdy nie miały miejsca, w momencie, kiedy rzeczywiście do nich dojdzie będziesz czuć się na nie bardziej przygotowany. Będziesz wiedzieć co robić i jak się zachować, przestaniesz się stresować. To pomoże stopniowo opuszczać strefę komfortu.

Jeśli masz wrażenie, że już nigdy nie uda ci się wyjść ze swojej strefy komfortu, musisz zacząć działać szybko. Określ jasno swój cel i przestań analizować wszystko, co może zdarzyć się po drodze, bo minusów zawsze będzie więcej niż plusów… Tkwienie w strefie komfortu to nic dobrego – życie wydaje się być szare i nudne. Czas to zmienić. Uwierz, że dasz sobie radę!

3 komentarze
 1. Agnieszka Andrzejuk

  Poza strefą komfortu jest najlepsze życie.

  Odpowiedz
 2. Krzysztof Węglarz

  Ciężko jest wyjść ze swojej strefy komfortu, ale jak juz to zrobisz twoje życie nabierze nowego wymiaru.
  Warto pracować nad sobą.

  Odpowiedz
 3. Katarzyna Świerniak

  Strefę komfortu wyobrażam sobie jako bańkę w której czujemy się wygodnie. Myślę, że nie ma w niej nic złego o ile będziemy ją opuszczać co jakiś czas 🙂
  Jak się w niej zasiedzimy to zacznie nas ograniczać, hamując nasze możliwości i działania, które mogłyby zaprowadzić nas tam, gdzie zaplanowaliśmy.

  Oczywiście fajnie jak pewne rzeczy przychodzą bez trudu, ale jedyny czas, w którym faktycznie się rozwijamy, to sytuacja, w której czujemy się niekomfortowo.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend