Artykuły

Wyznaczanie celów i organizacja pracy kluczem do sukcesu

Czy w Twojej głowie pojawiały się kiedyś myśli na temat tego, dlaczego niektórzy ludzie szybciej odnoszą sukcesy niż inni? Co sprawia, że ich biznes nabiera takiego tempa? Czy chodzi tylko o ciężką pracę? Odpowiedź jest dosyć prosta: ciężka praca może zbliżyć Cię do satysfakcjonujących osiągnięć, ale tak naprawdę wszystko opiera się na umiejętności planowania swojej pracy. W tym bardzo ważnym elementem jest również wyznaczanie celów.

Dlaczego cele są takie ważne?

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że wyznaczanie celów może przyczynić się do sukcesu, a ich brak – do porażki. To podstawowy błąd, jaki popełniają ludzie, chcący – nie planują i tak właściwie nie wiedzą, co jest końcowym etapem ich projektu. Sukces w wybranej dziedzinie uda Ci się osiągnąć tylko wtedy, kiedy jasno określisz swój cel – inaczej już na zawsze wszystko pozostanie w strefie marzeń.

Dzięki wyznaczaniu celów, w trakcie drogi na szczyt, jesteś w stanie więcej poświęcić i wykazujesz się zwiększoną gotowością do pracy. Masz większą motywację, kiedy wiesz, ile jeszcze przed Tobą i przede wszystkim – ile jeszcze musisz zrobić.

Cel – co to właściwie jest?

Cel to pewnego rodzaju marzenie, do którego dążymy i któremu podporządkowujemy swoje działania. Wymaga on konkretnego, przemyślanego planu jego realizacji. Ważne jest, by Twój cel był indywidualny, co oznacza, że nie powinieneś kierować się tym, czego chcą inni. W przypadku wspólnego celu z jakąś grupą, dążenie do jego osiągnięcia wspólnymi siłami jest wskazane, ale tylko wtedy, kiedy nie musisz godzić się na żadne kompromisy i wszystko jest w 100% po Twojej myśli. W innym przypadku Twoja motywacja może znacznie zmaleć.

Warto, by wyznaczanie celów opierało się na pięciu podstawowych elementach. Zgodnie z tym, cel powinien być:

 • szczegółowy (jasno, wyraźnie sformułowany),
 • mierzalny (pewne jego części powinny wyrażać liczbowo),
 • atrakcyjny (powinien wzbudzać ciekawość i motywować do działania),
 • realistyczny (może opierać się na marzeniach, ale takich możliwych do zrealizowania),
 • terminowy (musi mieć określoną datę początku i końca realizacji).

Jak ustalać swoje cele?

Swoje cele należy ustalać etapami, bo tylko dzięki temu możliwe będzie ich zrealizowanie.

Etap 1. Pozwól sobie na intensywną chęć osiągnięcia celu.

Większość ludzi nie potrafi wytrwać w dążeniu do swojego celu ze względu na obawy. Jeśli będziesz pragnąć czegoś wystarczająco mocno, by pokonać emocje, które odciągają Cię od celu, masz duże szanse znaleźć się w gronie nielicznych, którzy szybko odnoszą sukcesy.

Etap 2. Uwierz w siebie i swój cel.

Bez wiary w to, co chcesz osiągnąć, albo nigdy nie uda Ci się zrealizować żadnego celu, albo zrealizowanie go nie da Ci żadnej satysfakcji. Dlatego też warto wyznaczać sobie realistyczne cele, dzięki którym trwanie i wiara w swój projekt nie będzie ogromnym wyzwaniem.

Etap 3. Wypisz swoje cele na kartce.

Bardzo często zdarza się tak, że dopóki czegoś nie zmaterializujemy i nie nadamy temu kształtu, zostanie to w sferze naszych marzeń. Powinieneś zapisywać wszystkie swoje cele na kartce, dzięki temu szybciej zaczniesz ich realizację i będziesz miał większą kontrolę nad tym, co aktualnie robisz.

Etap 4. Wypisz korzyści, które przyniesie osiągnięcie celu.

To metoda, która pozwoli Ci samodzielnie się motywować. Widząc, jakie korzyści osiągniesz po osiągnięciu celu, będziesz chętniej podejmował działania prowadzące do jego ukończenia.

Etap 5. Wyznaczaj terminy.

Realizując cele krok po kroku, planuj poszczególne działania i wyznaczaj terminy, które będą dla Ciebie deadlinem. Pamiętaj tylko, by czas, jaki przeznaczysz na każdy z etapów, był wystarczający do wykonania wszystkich zadań. Jeśli z góry wiesz, że nie uda Ci się wyrobić w określonym terminie, lepiej daj sobie nieco więcej czasu.

Etap 6. Zdobądź wszystkie informacje.

Ludzie, którzy osiagają sukces, zwykle nie bazują tylko na podstawowych informacjach, dostępnych bez problemu i dla każdego. To osoby, które wiedzą jak i czego szukać, żeby ich działania były jeszcze bardziej efektywne. Przemyśl dokładnie, jakich elementów (umiejętności, doświadczeń, zdolności) będziesz potrzebować do osiągnięcia swojego celu i sporządź ich listę, a następnie zaplanuj w jaki sposób możesz je wszystkie pozyskać.

Etap 7. Przygotuj plan.

Wyznaczenie celów to jeden ważny krok, drugim jest natomiast umiejętne zaplanowanie ich realizacji. Sporządź plan, w którym kolejno wyznaczysz sobie zadania, jakie musisz wykonać i przeszkody, które musisz zlikwidować, by ostatecznie osiągnąć sukces.

3 komentarze
 1. Anetta Wnuk

  Witam. Planowanie działań zawsze zwiększa szansę na sprawność realizacji celów, dopełnienie zobowiązań wobec siebie i innych. Pomaga na harmonijne wypełnianie zobowiązań i płynne dążenie do SUKCESU. Czego Wam i sobie życzę.

  Odpowiedz
 2. Agnieszka Pabijanek

  Bardzo dobry artykuł. Bardzo pomógł mi w zaplanowaniu mojej pracy, wyznaczeniu celów, w dążeniu do osiągnięcia sukcesu.

  Odpowiedz
 3. Danuta Szymańska

  Świetny artykuł. Polecam 🙂

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nasze sprawdzone metody

Tu jesteśmy

Send this to a friend